Okul önlerinde denetim arttı

Son zamanlarda, eğitim ve öğretim kurumlarındaki şiddet olaylarının artmasıyla polisin gözü okullara çevrildi.

Çocuk Şube Müdürlüğü’ne bağlı ‘Okul Polisi’, Asayiş Şube Müdürlüğü’nün de desteğini alarak öğrencilerin okula giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutuyor.
Polis, çevrede şüpheli gördüğü kişilerin de üzerini arayıp kimlik kontrolünden geçiriyor. Veliler ise polisin bu uygulamasından memnun görünüyor. Mustafa Türedenli isimli veli, posinin bu girişiminin kendilerini bir hayli rahatlattığını söyledi.

Türedenli, “Basından okullardaki şiddet olaylarını sıkça duymaya başlamaştık. Bu da bizi tedirgin ediyordu. Polis, bu konuda gerekli tedbiri kısa sürede aldı. Bu da bizi çok rahatlattı. Şimdi rahatça çocuğumu okula gönderiyorum” dedi.

İlköğretim öğrencisi Mehmet Ali Kılıçalanlar, polisin okul çevresinde sürekli dolaştığını ve yabancı kimseye yaklaştırmadığını belirterek, “Okulumuzda huzurlu bir ortam var. Dışarıdan harici kimse okulumuza gelemiyor. Bizde çok rahatız” diye konuştu.

Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, 4’ü Osmangazi, 4’ü Yıldırım ve 2’si de Nilüfer’de olmak üzere, her gün 10 ekip aracı 3 bölgedeki 243 okulu dolaşıyor. Çocuk Şube Ekiplerinin yanı sıra, asayiş ve karakol mıntıka ekipleri ile narkotik ekipleri de okul giriş çıkışlarında denetimlerde bulunuyor.