Okul önünde ‘ilk içki ücretsiz’ reklamı!

Okul önlerine "ilk içki ücretsizdir" reklam ilanı yapıştırılması, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve yetkililerin tepkisine neden oldu. İçki reklamı asıldığı yerlerden hemen toplatıldı.

Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin kampüse gidiş- dönüşte yoğun olarak kullandıkları Merkezi Yönetim Caddesi ile Anadolu Lisesi ve Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin yoğun olarak kullandığı caddedeki duvarlara yapıştırılan içki içilmesini teşvik eden, “10 YTL, ilk içki ücretsizdir” ilanı tepki topladı.

“Okullarımızda şiddet” konulu sempozyumun yapıldığı Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası binasının giriş kolonlarına yapıştırılan ‘içki’ ilanı, sempozyuma katılan Milli Eğitim İl Müdürü Fevzi Budak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Halil İbrahim Gökcan ile Asayişten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Arıcı’ya basın mensupları tarafından iletildi.

Gazetecilerin çektiği ‘içki’ ilanı resimlerini, sempozyumun gerçekleştirildiği binanın giriş katındaki duvarlara yapıştırılması üzerine Büyükşehir Belediye Genel Sekteren Yardımcısı Gökcan, yanında bulunan zabıta yetkilisine talimat vererek, söz konusu ilanları hemem söktürdü. Gökcan, izinsiz reklam yapıştırmaktan dolayı söz konusu kişilerin kimliklerini tesbit ettirip haklarında yasal işlem başlatacağını kaydetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Budak ise pazartesi günü otel yönetimine resmi yazı ile durumu bildireceğini ve okul yakınlarına içki içilmesini teşvik eden reklam ilanının asılmaması yönünde uyarıda bulunacağını kaydetti. Emniyet Müdür Yardımcısı Arıcı ise ortada yasal bir suçun bulunmadığını ancak öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu noktalara içkiyi teşvik eden ilan yapıştırılmasının hoş olmayacağını kaydetti.

Polat Renaıssance Hotel sorumlu müdürü Davut Akça, söz konusu ilanları kendilerinin yapıştırmalarının söz konusu olamayacağını kaydetti. Akça, iki üniversite öğrencisinin Champıons Bar’da eğlence programı düzenlemek için kendilerinden barı kiraladığını belirterek, “İçki ilanının otelimizle ilgisi yok. Eğlence programı organizasyonu yapanlar ile ilgili söz konusu ilan. Atatürk Üniversiteli iki genç bizim otelde organizasyonlar yapıyorlardı, otelin adını da adres olarak kullanıyorlar” diye konuştu.