Okul-veli el ele verdi israf önlenecek merhamet yayılacak

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 13 Eylül Ortaokulu tarafından hayata geçirilen, 'İsrafı önleme ve merhameti yayma' projesi israfı önleyecek, merhameti yayacak.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde 13 Eylül Ortaokulu tarafından hayata geçirilen, ‘İsrafı önleme ve merhameti yayma’ projesi israfı önleyecek, merhameti yayacak. Proje, velilere ve öğretmenlere tanıtıldı.

    13 Eylül Ortaokulu Müdür Yardımcısı Mehmet Kaval, israfın ve merhametsiz davranışların hem Türkiye’nin hem ilin, hem ilçenin, hem de okullarının öncelikli sorunları arasında yer aldığını söyledi. Kaval, proje kapsamında yapılan çalışmalar ile okullarında israf ve merhametsiz davranışın azaldığına dikkat çekti. Projenin hedef kitlesinin veli ve okul olduğunu anlatan Mehmet Kaval, amaçlarının ekmek, su, enerji israfını minimize etmek ve merhamet duygusunu ön plana çıkarmak olduğunu vurguladı.

    Okul Müdürü Kaval, “Çöpe ekmek atma sorunu büyük oranda çözüldü. Atık yağların toplanması hakkında veliler bilgilendirildi. Su israfına son verildi. Bütün bozuk musluklar değiştirildi. Elektrik tasarrufunda ciddi bir yükselme olmuş, ısınma ve aydınlatma araçları daha düzenli kullanılmıştır. Teneffüslerde, kapı ve pencerelerin doğru zamanda açılıp kapatılarak havalandırmanın gerçekleştirilmesiyle doğal gaz harcamasında azalma gözlenmiştir. Yeni yapılan beslenme bölümünde öğrencilerimize düzenli kahvaltı verilmiştir. Okulumuzdaki spor müsabakalarında kavga ve küfürde yüzde 85’lik bir azalma olmuştur. Değerlerimiz hakkında doğru bilgiler öğrenilmiştir. Sevgi, saygı ve yardımlaşma yarışarak ve yaşayarak öğrenilip pekiştirilmiştir. Bu çalışma ile insanı insan yapan değerin merhamet ve vicdan olduğunu öğrendik, öğrettik.” dedi.

    Kaval ayrıca, proje kapsamında öğrencilere çeşitli ödüllerinde verildiği sözlerine ekledi. ‘

    İsrafı önleme ve merhameti yayma’ projesi tanıtım toplantısına katılanlara bayat ekmeklerden yapılan ürünler ikram edildi.