Okul yapılan bina çürük çıktı

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bir hayırsever tarafından geçen yıl yaptırılan hastane, ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle okula çevrildi. Bu defa binaya çürük raporu verilince okul da açılamadı.

Hayırsever Niyazi Üzmez’in yaptırdığı tam teşekküllü hastane, Sağlık Bakanlığı tarafından ilçede hastaneye ihtiyaç olmadığı gerekçesiyle istenmedi. Bunun üzerine binanın, bir protokolle okula dönüştürülmesine karar verildi. Bayındırlık müdürlüğünün kontrolünden geçirilen binaya çürük raporu verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir, durumu Manisa Milletvekili Süleyman Turgut’a aktardı. Turgut’un girişimleriyle Milli Eğitim Bakanlığı, binanın onarılıp eğitim öğretime kazandırılması için 350 bin YTL gönderdi. Ödenek çıktıktan sonra onarım projesinin hazırlanması işi Celal Bayar Üniversitesi’ne verildi. Üniversitenin takviye projesi hazırlaması, Bayındırlık müdürlüğünün de ihale etmek suretiyle binayı tamir ettirmesi gerekiyordu fakat proje hâlâ hazırlanamadı. Bu durumda ödeneği hazır olan bina, bir yıldan beri onarılıp eğitim öğretime açılamıyor.

Milli Eğitim Müdür Özdemir, “Bir yıldır bekliyoruz. Bina onarıldıktan sonra endüstri meslek lisesi olarak açacağız. Mevcut endüstri meslek lisesine ek bina gerekiyor. Yeter ki bina onarılıp okul haline getirisin ve bize teslim edilsin.” dedi.