‘Okula gitmeyen kızları ihbar edin’

Denizli Valisi Gazi Şimşek, şehir merkezi ve çevresinde 3 bin civarında kızın okula gitmediğini belirterek, bunların kendilerine ihbar edilmesini istedi.

Etkinlikte konuşan Vali Şimşek, eğitimin Türkiye’de eksik olduğunu vurguladı. Denizli gibi modern bir şehirde bile 3 bin civarında kızın okula gitmediğini ancak bunlara ulaşamadıklarını kaydeden Şimşek, “Okula gitmeyen kızları bize ihbar edin. Özellikle bu konuda sivil toplum kuruluşlarından yardım bekliyoruz.” dedi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında okuma yazma oranının yüzde 10’larda olduğunu, şimdilerde yüzde 90’lara ulaştığını dile getiren Şimşek, “Batı ülkelerinden tek eksiğimiz eğitim. Yüzde 90 oranındaki okuma yazma oranı daha da yükselmelidir.” diye konuştu.

1926 yılında Türk kadınının, dünya kadınlarından önce birçok hakka sahip olduğunu aktaran Şimşek, “Türk tarihinde erkeğin hayatında hep kadın destekçi olmuştur. Bir ara dinin yanlış yorumlanması sebebiyle geri planda kalmıştır. Bunun dinle ilgisi yoktur, sadece hurafedir. Artık toplum olarak kadınlara haklarını verebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de, Türkiye’de ekonomik krizlerde sosyal patlama yaşanmamasının sebebinin aile yapısı olduğunu, ailede de kadınların çok büyük rolü bulunduğunu dile getirdi.