Okula terlikle gelen ögrencilere hediye

ADANA - Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi'nden Adana'ya yasanan asiri göç, istihdam, saglik gibi sorunlara paralel olarak egitim sorunu da ortaya çikariyor.

1986 yilinda egitim ögretime baslayan okul, 2 bina ve 33 derslikten olusuyor. Daha çok Güneydogu Anadolu’dan göç eden ailelerin ikamet ettigi mahallede hemen her ailenin 3-4 çocugu okula gidiyor.

Daha çok gündelik islerde çalisan aile reisleri çocuklarina maddi olarak daha iyi bir imkan sunamayinca çocuklar terlik, esofmanin yani sira kimi zaman önlüksüz okula gidiyor. 3 bin 590 ögrencinin bulundugu Kenan Evren Ilkögretim Okulu’nda 18 ikinci, 46’da birinci kademede sinif bulunuyor.

Kentin daha lüks yerlerinde okul aile birlikleri ihtiyaçlar ögrencilerden çok rahat para toplarken bu okulda ögrencilerin içinde bulundugu durum nedeniyle ihtiyaçlara karsilik para da toplanamiyor.

Zaman zaman okul idaresi ve ögretmenlerin kisisel çabalari ile sivil toplum kuruluslarinin kisitli yardimlari ögrencilerin bazilarini sevindiriyor. Tüm ögrencilerin yardima muhtaç olmasi nedeniyle yapilan bir yardim diger ailelerce duyulunca ortaya tatsizliklar da çikiyor.

5 çocuk babasi oldugunu ve insaatlarda çalisarak ailesini geçindirmeye çalistigini belirten Mehmet Eminoglu, 4 çocugunun okula gittigini belirtiyor. 2 çocugunun Kenan Evren Ilkögretim Okulu’na gittigini kaydeden Eminoglu, “Maddi sikinti nedeniyle çocuklar ayakkabisiz okula gidiyor. Kis geliyor bu sekilde okula giderlerse bir çogu hasta olur. Ben iki aydir çalismiyorum. Bayramda çocuklarima bayramlik da alamayacagim.” dedi.

Mehmet Eminoglu’nun okula getirdigi 7 yasindaki oglu Cekdag Eminoglu ise bu yil okula baslamis. Giyecek ayakkabisi olmadigini söyleyen Cekdag, ayakkabinin olmasini çok istegini ifade ediyor.

Okulun bir baska ögrencesi 6. sinifa giden Ahmet Küçük ise babasinin tablada çamasir deterjani sattigini belirterek 3 kardesinin daha okula gittigini söylüyor. Ahmet, terlikle, çorapsiz okula gelmesinin nedenini ise ayakkabisinin olmamasi ve ailesinin maddi imkansizligina bagliyor.

Okul aile birligi yetkilileri de okuldaki ögrencilere hayirsever kisi veya kuruluslarin yapacagi yardimin velilerin yükünü bir nebze azaltacagini düsünüyor. Geçim sikintisi içindeki ailelerin ögrencileri ile ilgilenemedigini belirten yetkililer çocugu okula gönderme bilincinin de velilerde tam oturmadigini kaydediyor.