Okulda ölen minik Efe’nin babası 100 bin imzayı Meclis’e verdi

İstanbul Maltepe'de yaklaşık 1 yıl önce anaokulunda düşen lavabonun boğazını kesmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz'un babası Kemal Boz'un, 'okullarda güvenli eğitim alanları' oluşturulması için topladığı 100 bin imzayı, TBMM'ye vermek için başlattığı A

İstanbul Maltepe’de yaklaşık 1 yıl önce anaokulunda düşen lavabonun boğazını kesmesi sonucu hayatını kaybeden Efe Boz’un babası Kemal Boz’un, ‘okullarda güvenli eğitim alanları’ oluşturulması için topladığı 100 bin imzayı, TBMM’ye vermek için başlattığı Ankara yürüyüşü sona erdi.

İstanbul’daki evinden, 12 gün önce yola çıkan Kemal Boz, Ankara’ya yürüyüşünü tamamladı. Zorlu bir yolculuğun ardından öğle saatlerinde Ankara Kolej Meydanı’na ulaşan Kemal Boz’u, bir grup alkışlarla karşıladı.
Kolej Meydanı’nda bir süre dinlenen Kemal Boz, aralarında eşi Nurdan Boz’un da bulunduğu grup ile birlikte topladıkları imzaları, TBMM’ye vermek için yürümek istedi. Polis ile grup arasında yürüyüş konusunda zaman zaman tartışma yaşandı. Yapılan görüşmeler sonunda grup üyeleri, üzerinde, ölen Efe Boz’un fotoğrafının bulunduğu tişörtlerini giyerek yürüyüşe geçti.

Yol boyunca, “Başka Efe’ler ölmesin” diye slogan atan grup üyeleri, Yüksel Caddesi’ne geldiklerinde, bazı grup üyeleri burada beklemeye geçerken, Kemal Boz, eşi Nurdan Boz’un da aralarında bulunduğu on kişi, polis eşliğinde Meclis’e yürüdü.
Ellerinde topladıkları yaklaşık 100 bin imza ile TBMM’ye giren Kemal Boz ve eşi Nurdan Boz, daha sonra çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Kemal Boz, oğlu Efe’yi çok talihsiz ve ihmaller zinciri neticesinde kaybettiğini belirterek, İstanbul’dan 12 gün önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın, okullarda çocukların güvenli alanlarda okutulmasına dikkat çekmek için yürüyüş başlattığını ifade etti.

Topladıkları yaklaşık 100 binden fazla imzayı, TBMM Başkanlığı’na ilettiklerini belirten Boz, bundan sonra bu konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Kemal Boz, ayrıca topladıkları imzaları 23 Nisan’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı bir günde Meclis’e vermelerinin de ayrıca bir önem taşıdığını hatırlattı. Yapılan açıklamanın ardından, Kemal Boz ve eşi daha sonra Meclis önünden ayrıldı.