Okulda taciz iddiasina suç duyurusu

MUGLA - Mugla'nin Bodrum Ilçesi'nde bir lisede görevli fizik ögretmeni R.Ö (32) hakkinda, kiz ögrencilere bir yildir sözle ve elle tacizde bulundugu iddiasiyla savciliga suç duyurusunda bulunuldu.

Turgutreis Beldesi’nde iki yil önce hizmete giren Hayirli Sabanci Lisesi’ndeki skandal, dün ögleden sonra yasandi.

Okulun konferans salonunda ögrenciler için düzenlenen müzik konserini izlemeye gelen bekar fizik ögretmeni R.Ö., iddiaya göre, konserde görevli ögrencilerden 15 yasindaki N.T.’yi, ardindan da yine görevli ögrenci 16 yasindaki D.G.’yi bos sinifa çagirarak sarkintilik etti.

Iki ögrenci de ögretmenin elinden kurtulup konser alanina döndü. Ancak D.G., salona döner dönmez, korku ve heyecandan yere yigilip kaldi.

D.G. Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldirilirken, N.T., “Mutlaka bana yaptigini, D’ye de yapmistir” diyerek salonda bulunanlara, ögretmeni sikayet etti. Aileler çagrildi, jandarmaya haber verildi. R.Ö., konser salonunda gözaltina alindi.

3 KIZ ÖGRENCI SIKAYETÇI OLDU

D.G., babasi I.G. ile birlikte, N.T. de annesi S.G. ile birlikte, beraberlerindeki 8 ögrenci velisi ve 30’a yakin ögrenci Bodrum Adliyesi’ne gelerek suç duyurusunda bulunup savcilikta ifade verdi.

Fizik ögretmeni R.Ö.’nün geçen yil sarkintilik ettigi yüzme bilmeyen 15 yasindaki ögrenci Y.G.’nin de kendisini denize atarak intihara kalkistigi ve çevredekiler tarafindan denizden çikarilarak kurtarildigi ortaya çikti.

Iki arkadasinin sikayetçi oldugunu duyan Y.G. de babasiyla birlikte adliyeye gelerek sikayetçi oldu. Y.G., “Bu ögretmen geldigi günden beri önce sözlü daha sonra elle tacizlere baslamisti. Her gördügünde beni evine çagiriyor, agza alinmayacak sözler söylüyor, bazen iltifat ediyordu” dedi.

GAZETECILERI YANITLAMADI

Ögretmen R.Ö.’yü adliyede gören D.G. ve N.T. sinir krizleri geçirerek adliye koridorunda bayildi.

R.Ö., gazetecilerin sorunlarini yanitsiz birakti.

Ögretmen R.Ö.’nün, jandarmaya verdigi ifadede “Ben tüm ögrencilerimi ailem gibi görüyorum, onlara bir aile sefkati ile yaklasiyorum, beni yanlis anladilar galiba” dedi.

‘ÖGRETMEN KALIRSA ÇOCUKLARIMIZI OKULDAN ALIRIZ’

Bu arada Ögrenci velisi I.G., “Kizimin ve arkadaslarinin buna benzer el ve sözle sarkintilik sikayetlerini daha önce okul idaresine bildirdik, ancak bunu örtbas etmeye ve ilgisiz kalmaya devam ettiler. Komsumuzun kizi taciz nedeniyle kendisini denize atarak intihar etmeye kalkti, son anda kurtarildi. Bu ögretmenin rahatsizliklarina idareciler dur diyemeyecekse bu okulda cinayet islenir. Küçücük kizlarimiza sarkintilik eden bu sahsin en agir sekilde cezalandirilmasini istiyoruz. Bu isin pesini birakmayacagiz. Ögretmen bu okulda kalirsa çocuklarimizi okuldan alacagiz” dedi.

OKUL MÜDÜRÜ: DELIL OLMADIGI IÇIN SUÇLAYAMIYORDUK, GEREKEN YAPILACAK

Hayirli Sabanci Lisesi Müdürü Tülay Aydogan da olaylarin öncesinin oldugunu, ancak delil olmadigi için kimseyi suçlayamadiklarini söyledi. Aydogan, Pazar günü patlak veren olaylar bardagi tasirdi. Adli ve idari sorusturma basladi. Gereken yapilacak. Ögretmen bu tür davranislarda bulunduysa bizim kurumumuzda görev yapamaz
dedi.

MILLI EGITIM MÜDÜRÜ ADLI VE IDARI SORUSTURMA BASLATILDI
Bodrum Milli Egitim Müdürü Mustafa Özcan da ögretmen hakkinda idari ve adli sorusturma baslatildigini ve olayin üzücü oldugunu belirterek söyle konustu.
Geçen yil da adi geçen lisede bu buna benzer olaylarin oldugunu ögrendigimizde jandarma ile olaylari arastirmaya baslamistik. Ancak olaylarin bu boyuta ulasabilecegini biz de tahmin edemedik. Dogruysa gereken yapilacak. Bu yastaki ögrencilerimizin psikolojik dengelerinin bozulmasina neden olaylari açikliga kavusturacagimizdan kimsenin kuskusu olmasin.