Okuldaki şiddetin nedeni mafya dizileri

Türk Eğitim-Sen'in yaptığı ankette okuldaki şiddetin nedeni mafya dizileri çıktı. Ankette, ayrıca öğrencilerin yüzde 92'si sözlü, fiziksel, cinsel tacize maruz kalmaktan şikayetçi.

Katılımcı öğrencilerin yüzde 50.3’ünü kız, yüzde 49.7’sini erkekler oluşturduğu ankette öğrencilerin ağırlıklı olarak mafya dizileri seyrettiği sonucu ortaya çıktı. Öğrencilerin televizyon dizilerini seyretmede tercihlerinin ne olduğuna yönelik soruda yüzde 21 oranı ile mafya dizileri ilk sırayı alırken, bunu yüzde 19.5 ile komedi dizileri izlemekte. Yine öğrencilerin yarısı yani yüzde 44.8’i aksiyon/macera/gerilim/korku türünde filmleri izlemeyi tercih ediyor.

Anket sonuçlarına göre bilgisayar oyunları da öğrencilerin vazgeçilmezler listesinin başında yer alıyor. Atari salonu ya da internet kafelere giden öğrenciler arasında; en çok oynanan oyun türü yüzde 66.5 ile savaş ve dövüş oyunları olarak gözlenirken; futbol oyunu yüzde 12.1, araba ve motor yarış oyunları yüzde 9.9 oranına sahip. Bunun yanında öğrencilerin yüzde 7.1’i sanal sohbet (chat), bilgi alma ve araştırma yapmak amacıyla internet kafelere gidiyor.

ÖĞRENCİLER ARASINDA TACİZ ORANI YÜZDE 92

Türk Eğitim-Sen’in anketin ortaya çıkan en çarpıcı sonuçlarından birisi de tacize ilişkin. Zira anketten öğrenciler arasındaki taciz (sözlü, fiziksel, cinsel) oranının yüzde 92 olduğu ortaya çıkmış. Öğrenciler arasında görülen taciz türlerine bakıldığında ise; toplam cevaplar içerisinde sözlü tacize maruz kaldıklarını ifade edenlerin oranı yüzde 47, fiziksel tacize maruz kalanların oranı yüzde 26, cinsel tacize uğradıklarını belirtenlerin oranı yüzde 27.

Kızların erkeklere yönelik davranışlarını temel alan cinsel içerikli taciz türlerinde en çok rahatsızlık duyulan yüzde 51 ile erkeklerle ilişkilerinde çok yüz göz olmaları olurken, bunu, yüzde 33 ile istenmeyen fiziksel ve cinsel temas takip etmekte. Erkeklerin kızlara yönelik davranışlarını temel alan cinsellik içerikli taciz türleri arasında en çok rahatsızlık duyulan, ayıplanan; yüzde 50 ile sarkıntılığa yönelik kaba davranış ve temas olurken, bunu, yüzde 19 ile etek kaldırma, eteğin altından bakma, yüzde 13 ile cinsellik içeren açık saçık konuşmalar, fıkralar ve laf atma, yüzde 5 ile parmak atma izlemekte. Hem kızlara, hem de erkeklere yönelik cinsellik içerikli taciz türlerinin dağılımında; en çok rahatsızlık duyulan, maruz kalınan yüzde 58 ile okul duvarlarına ve tuvaletlere cinsel içerikli ahlaksız şeyler yazılması.

Kurumsal olana yönelik tacizde en çok maruz kalınan, rahatsızlık duyulan davranışlar ise şöyler: “Okulu ve okulun tuvaletlerini kirletmek, pis bırakmak yüzde 70; okulda sigara içilmesi, çakmak getirilmesi yüzde 16, ders çalışırken rahatsız edilmek yüzde 6.”

Anket sonuçlarını değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, okullarda şiddet ve taciz anketinin sonuçlarının çarpıcı olduğunu belirterek, “Buna karşın alınan önlemler ise oldukça yetersizdir. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın duyarsızlığı ve Bakan Hüseyin Çelik’in okullarda şiddete yönelik yaklaşımı kaygı vericidir. Oysa gencecik bedenlerin yitip, gitmemesi, sokakların elinde defter, kitap, belinde silah taşıyan formalı çetelerce işgal edilmemesi, eğitim kurumlarının kan gölüne dönmemesi için başta aileler, eğitim kurumları, Milli Eğitim Bakanlığı, medya ve emniyet güçleri olmak üzere toplumun tüm kesimleri seferber olmalıdır. Bu nedenle sendikamız, okullarda şiddetin önlenmesi amacıyla Türkiye genelinde imza kampanyası başlatacaktır. Kamyanyanın ardından toplanan imzalar; TBMM. Başkanı, Başbakan,

Milli Eğitim Bakanı, İçişleri Bakanı, siyasi partilerin genel başkanları, medyanın üst düzey yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilecektir. Gençlerin bu ölüm oyununa son vermesi ve gençliğin heba olmaması için herkesten destek bekliyoruz”