Okuldaki taciz iddiası velileri ayağa kaldırdı

Ümraniye'deki, bir ilköğretim okulunda okuyan 9 yaşındaki kız öğrencinin, okul ile ilgisi olmayan bir kişi tarafından okul tuvaletinde taciz edildiği iddiası, velileri ayağa kaldırdı.

Alınan bilgiye göre öğrenci velilerini ayağa kaldıran cinsel taciz olayı, Yeni Çamlıca’daki Lemanana İlköğretim Okulu’nda dün saat 16.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, kapı nöbeti tutan 4. sınıf öğrencisi P.I.’nın perişan bir vaziyette öğretmenler odasına gelerek gözyaşları arasında bir öğretmenine anlatmasıyla taciz olayı ortaya çıktı. Buna gire P.I., okul kapısında kolluk nöbeti tutarken öğrencilerin derste olduğu bir sırada ihtiyaç gidermek için kızlar tuvaletine gittiği sırada 15 yaşlarında tanımadığı bir kişinin önce kendisini köşeye sıkıştırdığını söyledi. Daha sonra bu kişinin kendisini taciz ettiğini, daha sonra şahsın kaçarak okuldan uzaklaştığını anlattı.

Olayın duyulmasından sonra okula gelen polis ekipleri, geniş çaplı araştırma başlatırken, P.I. ise tecavüze uğrayıp uğramadığının belirlenmesi için hastanene götürüldü. Hastanede yapılan kontrolde P.I.’nın tecavüze uğramadığı belirlendi. Bu arada, olay yeri inceleme ekipleri de okula gelerek olayın gerçekleştiği kızlar tuvaletinde parmak izi incelemesi yaptı. Tacize uğradığını iddia eden P.I.’nın ifadesi doğrultusunda çizilen tacizcinin robot resmi ise, polis ekiplerine dağıtıldı.

Okuldaki diğer kız öğrenciler de, okul çevresinde dolaşan tinercilerin zaman zaman kendilerini de taciz ettiğini söyledi.

-VELİLER, OKUL İDARESİNİ SUÇLADI-

Olayın duyulması üzerinde öğrenci velileri okula akın etti. Çocuklarının ellerinden tutarak okula getiren çok sayıda veli, okul idaresine ateş püskürdü. Okul idaresini daha önce uyardıklarını belirten öfkeli veliler, bu yaştaki çocuklara kapı nöbeti tutturulamayacağını söyledi. Okuldaki görevli bayan öğretmenlerle de tartışan öğrenci aileleri, uzun süre çıkış kapısını kapatarak okul müdürüyle konuşmak istedi. Bir öğrenci velisi de 9 yaşındaki çocuğunun okula gelmek istemediğini belirterek, bayan öğretmenlerden yardım istedi. Okula gitmek istemeyen kız öğrenci gözyaşlarının arasında zorla sınıfa götürüldü. Bazı veliler ise daha önce okulda iki ayrı tecavüz olayının gerçekleştiğini ve okul yönetiminin örtbas ettiğini öne sürdü. Veliler, okulun güvenliğinin olmamasından da yakındı. Okulda, sık sık olayların olduğunu ileri süren veliler, uçucu madde bağımlısı gençlerin de okul önünde öğrencileri rahatsız ettiğini ve çocuklarının tedirginlik içersinde okula gidip geldiğini anlattı.

BABA: DİĞER KIZIMI OKULA GÖNDERMEYECEĞİM

Okul tuvaletinde tacize uğradığı iddia edilen P.I.’nın babası Salih I. ise, yaşananlardan sonra diğer kız çocuğunu aynı okula göndermeyeceğini söyledi. Oldukça üzgün görünen Baba Salih I., evinin bahçesinde gazetecilerin sorularını çevaplandırdı. Olayı anlatırken oldukça utanan ve konuşmakta güçlük çeken Salih I., “Olayı duyduğumda şoke oldum. 9 yaşındaki çocuğumu okula gönderiyorum ve tacize uğradığını öğreniyorum. Bu çok acı verici bir şey. Bu okulda güvenlik zafiyeti var. Bu yaştaki çocuklara kapı nöbeti tutturulur mu? Ben işteyken arayıp haber verdiler. Okula geldiğimde polis araştırma yapıyordu. Öğretmenlerin anlattığına göre kızım okul tuvaletinde ellerini yıkarken bıçak zoruyla tacize uğramış. Hastaneye götürüp kontrol ettirdik, bir şey olmadığını söylediler. Ancak bunlardan sonra nasıl güvenebilirsiniz ki.” diye konuştu.