‘Okullar engelli öğrenci kabul etmek istemiyor’

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Danışmanı ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Seyyar, bu gün bir çok okulun öğrenci kabul etmek istemediğini, bunun yanlış olduğunu söyledi.

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı Danışmanı ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Seyyar, dezavantajlı grup olarak adlandırılan ortopedik, işitme engelliler, zihinsel engelliler, görme engelliler, otistik çocuklar gibi grupların eğitimine yönelik daha etkin sosyal polikitikaların hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sinin özürlü olduğunu ve bunların arasında eğitime ihtiyacı olan özürlü grubun büyük bir yer tuttuğunu belirten Seyyar, “Son yıllarda özel rehabilitasyon merkezleri sayısı arttı. Özürlülere yönelik ayrımcılığın yapılmaması gerekir. Ancak ubu bün birçok okulda engelli öğrencilerin okula kabul edilmek istenmiyor.” dedi. Seyyar açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Anaokulları başta olmak üzere bütün okullarda özürlü çocuklar eğitim alabilmeli. Fakat bazı aileler, çocuklarının psikolojisi bozulacağı gerekçesiyle özürlü çocuklarla eğitim görmelerini istemiyorlar. Oysa birlikte eğitim almaları çocukların sosyal açıdan yetişmelerine katkı sağlar. Eğitimde de özürlü ayrımı kaldırılmalıdır.”

Bazı illerde farklı özürlülük grubuna göre okullar açıldığı bilgisini veren Seyyar, bunların çok verimli olamadığını savundu. Bunun yerine okullarda sınıflar oluşturulmasını isteyen Seyyar, açılmasını şöyle bitirdi: ”Ayrı bir okul yapmak yerine ihtiyaca göre sınıflar açılmalı. En azından öğrenciler birbirleriyle aynı çatı altında olurlar. Birbirlerini daha iyi anlayabilirler. Öğrencilerin kaynaşması açısından yararlı olur. Yeni okullar yapmak ise ek maliyet getirir. Çünkü okulların büyük bir çoğunluğu belirli saatlerin dışında kapalı kalıyor.”

Öte yandan Seyyar, Türkiye’de özel eğitim veren okulların sayısının 10 yılda yüzde 100’ün üzerinde artış göstererek 215’den 480’e yükseldiğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de 10 yılda öğrenci sayısı 11 bin 839’dan 22 bin 82’ye, öğretmen sayısı da bin 906’dan 4 bin 524’e yükseldiği öğrenildi. Görme engelli öğrenciler için 13 ilde 15 okul, işitme engelliler ilköğretim okulu da 35 ilde 50 adet bulunduğu kaydedildi. İşitme engelliler mesleki eğitim merkezi 13 ilde 14, ortopedik engelliler ilköğretim okulu ise sadece Ankara, Samsun ve Düzce illerinde yer alırken, ortopedik engelliler meslek lisesi de Ankara ve Tokat’ta bulunduğu açıklandı. Eğitilebilir zihinsel engelliler ilköğretim okulu 32 ilde 40, mesleki eğitim merkezi ise 13 ilde 15, öğretilebilir zihinsel engelliler okulu da 57 ilde 94 adet olduğu bildirildi. Yetişkin zihinsel engelliler iş eğitim merkezi ise İzmir ve Karabük’te yer alırken, otistik çocuklar eğitim merkezinden de 13 ilde 15 adet bulunuyor. Özel yetenekliler bilim ve sanat merkezi de 22 ilde 23 adet bulunuyor.