Okullar pazartesi günü açılacak

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı televizyon kanallarında olumsuz hava şartları dolayısıyla okulların yeniden tatil edileceğine ilişkin haberler üzerine yaptığı açıklamada şöyle dedi.

Bakan Çelik, bir dizi açılış ve temel atma töreni katılmak üzere Giresun’a geldi. İlk olarak Giresun Valiliğini ziyarette bulunan Milli Eğitim Baklanı Çelik, valiliğin özel defterini imzaladı.

Valilik makam odasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Hüseyin Çelik, sömestr tatilinin daha fazla uzatılmaması sözkonusu olmadığını belirterek, “Bunu buradan tüm Türkiye’ye duyurmak istiyorum. Bazı televizyonlarda ‘Yine kar geliyor. Havalar soğudu, olumsuz hava şartları var. Okullar tekrar tatil edilecek mi?’ şeklinde bazı haberler yapıldı. Herkesin şunu bilmesinde fayda var. Pazartesinden sonra okullar açılacaktır.” diye konuştu.

“Eğer bir ilimizde veya ilçemizde çok kötü hava şartları olursa, eğitim öğretimi engelleyecek kadar hava şartları olursa orada okulları 1 gün, 2 gün veya daha uzun süre tatil edilmesi sözkonusu olabilir.” diyen bakan Çelik, şöyle devam etti: “Öğrencilerin, eğitimcilerin ve velilerin güvenliği açısından büyük bir karar verilmesi gerekiyorsa burada yetkili mülki idare amirleridir. Ancak bütün ülke çapında tatilin daha fazla uzatılması sözkonusu değildir. Bunun bütün öğretmen arkadaşlarımıza, eğitim yöneticilerine, öğrencilerimize ve velilerimize duyurmak istiyorum.”

Türkiye’de yaşanan olağanüstü bir durum sebebiyle okulların bir hafta uzatıldığını kaydeden Çelik, “Gerçekten şiddetli bir kış yaşanıyor bütün Türkiye’de. Malumunuz bu Sibirya soğukları ciddi anlamda etkiledi. İzmir’de nadiren kar yağan yer olduğu halde, burada bile kar yağdı. Bunun tedbirini almak zorundaydık. Dolayısıyla okullar bir hafta tatil edildi. Ama biz eğitim ve öğretimin aksaması sözkonusu değildir. 12 Haziran’da ikinci yarıyıl bitecekken, 19 Haziran’a taşındı. Böylelikle eğitimin 180 gün yapılması ilkesi zedelenmemiş oldu.” şeklinde konuştu.

Giresun Valisi Şükrü Kocatepe, ziyaret anısına Bakan Çelik’e yöresel çeşitli hediyeler verdi.