Okullar suç işliyor!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kredi kartı borçlarının öğrenciler üzerinden tahsil edilmesi ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine, "Okullarımız bunu veriyorlarsa kesinlikle suç işliyorlar" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kredi kartı borçlarının öğrenciler üzerinden tahsil edilmesi ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine, öğrenci ve veli listelerinin kimseye verilmemesi konusunda bir genelge yayınlandığını hatırlatarak, “Okullarımız bunu veriyorlarsa kesinlikle suç işliyorlar” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda toplam kalite yönetimi uygulamaları paylaşım toplantısı ve ödül töreni sonrasıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çelik, bir gazetecinin, “Kredi kartı borçlarının öğrenciler üzerinden tahsil edilmesi için bankaların Milli Eğitim Bakanlığından bilgi aldığı yönünde haberler var.” şeklindeki sorusu üzerine, “Ben 2004 yılında bir genelge yayınladım. Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Taşkilatı’nın haberi olmadan hiçbir okulumuzun öğrenci listelerini ya da öğrencilerin velillerinin listelerinin kimseye vermemesi ile ilgili bir genelge” diye konuştu.

Herhangi bir okul veya il-ilçe milli eğitim müdürlüğünün, öğrencilerin kimlik bilgileri, adresleri ya da anne babaları ile ilgili bilgileri başka kuruluşlara servis etmesinin suç olduğunu kaydeden Çelik, “Zaman zaman bizden bu bilgiler istenir. Şu çalışmalarda şu araştırmalarda kullanılmak üzere, bazı istatistik çalışması yapan, eğitim araştırması yapan kurumlar bizden bu bilgileri isterler. Biz bunu değerlendiririz ve veririz. Eğer biri böyle bir şey yapacaksa öğreciler üzerinden bunu yapmasın. Okullarımızda bunu veriyorlarsa kesinlikle suç işliyorlar” dedi.

Çelik, herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmadığının sorulması üzerine ise, “Bazı okullardan alınmışsa, bunu tespit eder ona göre işlem yaparız” ifadesini kullandı.