Okullarda günde ortalama 21 olay

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda geçen yıl 3 bin 688 şiddet olayı meydana geldi. Olaylara 8 bin 168 öğrenci karıştı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, geçen yıl okullarda 3 bin 688 olay meydana geldiğini, bu olaylara 8 bin 168 öğrencinin karıştığını bildirdi. Bu veriler, öğrencilerin okula gittiği 170 gün üzerinden hesaplandığında, günde ortalama 21 olay meydana geldiği ve her gün bu olaylara 48 öğrencinin katıldığı anlamına geliyor.

Hüseyin Çelik, şiddet olaylarına karışan öğrencilerin zorla açıköğretim liselerine gönderilip gönderilmeyeceğini, olayların önlenmesi için çözüm olarak gösterilen “sürgün” uygulamasının hangi AB ülkelerinde olduğunu soran CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu’nun önergesini yanıtladı.
“Mevzuatımızda sürgün uygulaması diye bir uygulama bulunmamaktadır” diyen Çelik, “Örgün eğitim dışına çıkarma” yaptırımının da yeni bir uygulama olmadığını kaydetti.

Ortaöğretim kurumlarında, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’nin uygulandığını belirten Çelik, yönetmelikte öğrencilerin olumsuz davranışlarına uygulanacak yaptırımların, davranışın türüne göre açıkça tanımlandığını vurguladı.

1995’te hazırlanan yönetmeliğin günümüz şartlarına uyarlanarak 19 Ocak 2007’de yeni haliyle yürürlüğe konulduğunu ifade eden Çelik, verilecek cezalar belirlenirken öğrencilerin 18 yaşına kadar çocuk olduğu bilinciyle hareket edildiğini dile getirdi.

Uzaklaştırma gerektiren suçlar

Çelik’in verdiği yanıta göre, yönetmelikte, “Örgün eğitim dışına çıkarma” cezasını gerektiren suçlar arasında şunlar yer alıyor:
“Türk Bayrağı’na, sancağına, ülkeyi, milleti ve devleti temsil eden sembollere hakaret etmek, çete kurmak, çetede yer almak, yol kesmek, adam kaçırmak, kapkaç veya gasp yapmak, fidye ve haraç almak, okul içinde ve dışında tek veya toplu halde okulun yönetici, öğretmen, eğitici, personel, memur ve diğer personeline saldırıda bulunmak, bu gibi hareketleri düzenlemek veya kışkırtmak.”