Okullardaki şiddeti edebiyat öğretmenleri bitirecek

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necat Birinci, okullardaki şiddetin önüne geçilmesinde Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerine çok iş düştüğünü söyledi.

Aşırı göç yüzünden okullarda gruplar arası çeteleşmelerin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Necat Birinci, spor salonlarına ve grup çalışmalarına önem verip, grup çeteleşmesini önleyeceklerini dile getirdi. Prof. Dr. Necat Birinci’ye göre, şiddet olaylarını önlemek için önce duyguları geliştirmek ve o duyguyu öğretmek gerekiyor. Bu da kitap okumakla mümkün.

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her pazar bir okulda düzenlenen kitap okuma günlerine katılan Prof. Dr. Necat Birinci Bağlarbaşı İlköğretim Okulunda öğrencilere çeşitli nasihatlerde bulundu. Öğrencilerle aynı sıraya oturup bir süre kitap okuyan ve sohbet eden Prof. Dr. Necat Birinci, okuma saatinin sonunda öğrencilere; ekmek arası döner, muz ve meyve suyu dağıttı. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Küçük tarafından okullarda hafta sonları başlatılan okuma günlerinin taktir eden Prof. Dr. Necat Birinci, küçük yaşta öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Necat Birinci, okullardaki şiddeti kitap okuma ve duyguların geliştirilmesiyle önlenebileceğini söyledi.

Şiddet olaylarını önlemek için önce duyguları geliştirmek ve o duyguyu öğretmek gerektiğini anlatan Birinci, bunun da kitap okumakla olacağını düşünüyor. Birinci’ye göre, kitap okuyan insanın duygu dünyası genişliyor. Bu durumu benimsediğinde ise kişi şiddetten uzaklaşıyor. Türkçe ve Edebiyat öğretmenlerine çok iş düştüğünü aktaran Birinci, “Ben Türk Dili Edebiyatı ve Türkçe’nin öğretiminde yeni metotları göstermek, tartışmak için Şanlıurfa’dayım Bizler okullardaki delikanlı yaşına girmiş öğrencilerimizin dingin hale gelebilmesi için bu derslere önem veriyoruz. Okullarda şiddet her zaman vardı, her zamanda olacaktır. 13- 18 yaş arasında kanın deli olduğu bir çağdır. Bizler Türkçe dersleriyle bu kanı dizginleyeceğiz. Ayrıca spor salonlarına ve grup çalışmalarına önem verip, grup çeteleşmesini önleyeceğiz. Biz feodal şiddete alışmışız. Anne ve babalar çocuğuna şiddet kullananlarından kurtarmamız lazım. Bu bir hastalıktır.” İfadelerini kulandı. Birinci, ekonomik sıkıntısı olan ailelerin çocuklarına karşı davranışının da ölçüsüz olduğunu sözlerine ekledi.