Okullardaki şiddette anne ve babaların da sorumluluğu var

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim- Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, "Eğer okullarımız bugünkü duruma gelmişse bunda önce birinci eğitimci olan anne ve babaların sorumluluğu vardır." dedi.

Toplantıda, son zamanlarda okullarda yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili görüşlerini dile getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, “Şuan görüyoruz ki adeta Irak savaşına dönen okullarımızda her gün 3- 5 çocuğumuz yaralanmakta ve hastaneye düşmektedir. Bir ay içerisinde 9 tane ölü 40 tane yaralı verilmiştir. Görüyoruzki öğrenci öğretmenini, öğretmen öğrenciyi darp ediyor, aileler ellerinde palalar ile okul basar hale geliyor. Bütün bu olayların önlemi alınması gerekir.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı’nın yanan közün üzerine kül atarak söneceğini zannettiğini ileri süren Özcan, “Bütün bu olaylar olurken sayın bakanın yanan közün üzerine kül atmak suretiyle söneceğini zannederek sorumlu olarak medyayı gösterip kendisinin yurt dışına eşi ve yeğenleriyle geziye çıkmasını yadırgadığımı, tasvip etmediğimi, kan gölüne dönen ülkede bakanın bizatihi olayın başında olması gerektiği kanısındayım. Olayların sadece bu olaylara tek yönüyle bakmak da mümkün değil. Eğer okullarımız bugünkü duruma gelmişse bundan birinci öncelik birinci eğitimci olan anne ve babaların da sorumluluğu vardır. Öyle ailelerimiz var ki çocuklarının bu yaptığı davranışı bir kahramanlıkmış gibi göstererek çocuklarını bu tür olaylara teşvik etmektedirler. Aferin evladım sen babayiğitsin anlayışıyla hareket etmektedirler. Yine öyle aileler var ki anne bir tarafta baba bir tarafta çocuktan haber yok. Yine öyle aileler var ki aile içerisindeki şiddetten dolayı gördüklerini dışarıda uygulamaktadır. Ekonomik nedenlerle sabah okula aç gelerek bayılan çocuklarımız bir başkasının imkanlarını gördüğü zaman kıskanarak, bıçağını çekip o çocuğun elindeki üç kuruşu almaya kalkıyor.” diye konuştu.

Özcan ayrıca, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun istifasını isteyerek, “Dün Çekiç Güç vasıtasıyla bu beslemelere beslemecilik yapanlara karşı ne söylendi? Ülkemizin dışındaki belli bölgelerde ülkeye karşı yapılan tacizlere karşı hangi tedbirler alındı? Demek ki zafiyeti bu ülkeyi sevk ve idare edenlerde görüyoruz. Ve bu işi götüremeyen Sayın İçişleri Bakanı’nın bu görevi devretmesini bir sivil toplum kuruluşu olarak bekliyoruz. Oradaki zavallılara buradan sesleniyorum; “Kadın ve çocukları ileri sürerek onların arkasına sığınmak suretiyle bir şeyler elde edeceklerini zannediyorlarsa yanıldıklarını çok kısa zamanda görecekler. Sabrımızı da fazla zorlamamaları tavsiyelerimiz arasındadır.” dedi.

Özcan, bir yerlerin dayatmasıyla çıkartılmış yasaların sonucunda ülkenin ne hale geldiğininde şuan acı bir şekilde görüldüğünü savundu.