Okullardaki şiddette hem öğrenciler hem öğretmenler mağdur

Adana'nın Kozan ilçesinde bir lisede kız öğrencinin aynı sınıftaki erkek arkadaşını tabanca ile vurması okullardaki şiddeti yeniden gündeme getirdi.

Sempozyumun sonuç bildirgesinde de çocuğun dünyasında şiddetin yerinin olmaması gerektiği ifade edilerek, şiddetin önlenmesi için geliştirilecek stratejilerde çocukların katılımının sağlanması gerektiği, okul ve çevresinde şiddetin önlenmesinde toplumun her kesiminin görev ve sorumlulukları olduğu vurgulanmıştı.

Son olarak Kozan’da okulda meydana gelen şiddet olayı ilk değil. Adana’da 18 Ekim 2004’te Anadolu İlköğretim Okulu’nda meydana gelen olayda aileleri arasında kan davası bulunduğu öğrenilen 7. sınıf öğrencileri K.U. (12) ile M.A.’nın (12) okulun bahçesinde tartışması neticesinde K.U. yanında getirdiği tabancayla ateş ederek M.A’yı başından vurdu ve M.A. kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Geçen ay İstanbul Beşiktaş’ta bir ilköğretim okulunda eğitim gören C.B. (17) adlı öğrenci tartıştığı 8. sınıf öğrencisi Fatih Can’ı teneffüs sırasında kalbinden bıçakladı.

Olaydan sonra hastaneye kaldırılan Fatih Can, bir süre sonra yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan öğrenci C.B.’de daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine kondu.

28 Nisan 2005 tarihinde Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesinde, çıraklık eğitimi gördüğü okuldan çıkışta, bir yaşıtı tarafından bıçaklanarak ağır yaralanan 17 yaşındaki Levent Aktaş, tedavi gördüğü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Okullardaki şiddet olaylarında sadece öğrenciler değil öğretmenler de ya bıçaklandı ya da öldürüldü. 23 Aralık 2005’te Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir öğretmen okul çıkışında kalaşnikofla vurularak öldürüldü olayda 3 öğrenci de yaralandı.

Eğitim-Sen’in verilerine göre ise son dönemde ortaya çıkan şiddet olaylarında 35 öğretmen ve öğrenci yaralanırken 9 öğrenci de hayatını kaybetti.