Okullarında mescit olmamasını namaz kılarak protesto ettiler

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri, üniversitenin Davutpaşa Yerleşkesi'nde mescit yapılmamasını protesto etti.

Hiçbir siyasi yönlerinin olmadığını belirten öğrenciler, “Tek amacımız ibadetlerimizi rahatça yapabileceğimiz bir mekanın tahsis edilmesi” dedi.
Davutpaşa Yerleşkesi’ndeki Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler arasından seçilen iki kişi, içeri girerek mescit taleplerini rektörlük yetkililerine iletti. Olumlu cevap alamayan öğrenciler, daha sonra okul bahçesinde temsili öğle namazı kıldı. Okunan ezanın ardından saf tutan yaklaşık 100 öğrenci, imam seçtikleri bir öğrencinin arkasında öğle namazının farzını kıldı.

Daha sonra öğrenciler adına basın açıklaması yapan Ahmet Köse, yerleşkenin içinde ve çevresinde cami olmadığı için namazlarını kılacak mekan bulamadıklarını belirtti. Daha önce namaz kıldıkları yerin ise okul yönetimi tarafından kapatılması nedeniyle ibadetlerini yerine getirmekte zorlandıklarını kaydeden Köse, bundan sonra okul koridorlarında namaz kılacaklarını söyledi. Köse, namaz kılmak isteyenlerin çantasında seccadelerini taşımalarını ve namaz vakti girdiğinde uygun buldukları yere sererek ibadetlerini yerine getirmelerini istedi.