Okullarının yıkılmasını istemeyen öğrenciler yol kapattı

Okullarının yıkılacağını öğrenen bir grup öğrenci protesto gösterisi düzenledi.

Şişli Çağlayan’daki okullarının yıkılacağını öne süren Ahmet Buhanlı Lisesi öğrencileri ders çıkışında ellerindeki pankartlarla gösteri yaptı. Yıkılan okullarının yerine İstanbul Adalet Sarayı’nın yapılacağını öne süren öğrenciler, okullarını kaybetmek istemediklerini dile getirdi. Okul Aile Birliği’nin koordine ettiği gösteriye yaklaşık 300 öğrenci katıldı. Protestoya katılmayarak dışarı çıkmak isteyen bazı öğrenciler, kapıda bulunan diğer öğrenciler tarafından engellendi. Çıkmak isteyen bazı öğrenciler de arkadaşları tarafından dayakla tehdit edildi. Kimisi de sırtından çekilerek içeride tutuldu.

Üzerinde, “Eğitim hakkımız engellenemez. Sonuna kadar direneceğiz. Devlet okul yıkmaz, yaptırır. Eğitime yüzde 100 köstek. Sizde arazi çok, bizde okul yok.” yazılı dövizler taşıyan öğrenci grubu, “Sonuna kadar direneceğiz. Eğitim hakkımız söke söke alırız. Eğitim hakkımız engellenemez.” şeklinde slogan attı. Hazırlanan basın açıklamasını okuyan bir öğrenci, “Bir ülkenin gelişmesinde, çağdaşlaşmasında, eğitimin ne kadar önemli olduğunu, siz bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Bu okulu yerle bir edip, 50 yıllık eğitim meşalesini söndürmek, bin 500 öğrenciyi sokağa dökmek isteyenler de biliyorlar. Bunca yırtılmamıza rağmen. Yine de ‘karar alınmış, yıkılacak’ diyorlar. 50 yıllık eğitim yuvasının yıkıntıları üzerinde Adliye Sarayı yükselecekmiş. Elbette biz Adliye Sarayı’nın yapılmasına karşı değiliz, ama eğitim kurumu okul yıkılarak Adliye Sarayı yapmak, hangi mantığa hangi vicdana sığar?” şeklinde konuştu.

Öğrenciler yıkım kararının, geri alınmasını, yada uygun bir yerde yeni bir okulun yapılmasını istedi. Yapılan basın açıklamasının ardından öğrenciler, okul kapısını açarak dışarı çıktı. Kalabalık öğrenci grubu Abide-i Hürriyet Meydanı’na giden yolu trafiğe kapattı. Slogan atmaya devam eden öğrenciler polisin uyarısı üzerine dağıldı.