Okuma salonu dualarla hizmete açıldı

Kahramanmaraş'ta hayırsever iş adamı Zekeriya Daşçı tarafından yaptırılan Necip Fazıl Kültür ve Eğitim Vakfı Malik Ejder Okuma Salonu, dualar eşliğinde hizmete açıldı.

Kahramanmaraş’ta hayırsever iş adamı Zekeriya Daşçı tarafından yaptırılan Necip Fazıl Kültür ve Eğitim Vakfı Malik Ejder Okuma Salonu, dualar eşliğinde hizmete açıldı. Aksu Mahallesi’nde 2 katlı inşa edilen okuma salonunda yaklaşık 500 öğrenciye ücretsiz eğitim ve rehberlik hizmeti verilecek.

Okuma salonunun açılışı için Aksu Mahallesi’nde düzenlenen törene Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan, Müftü Muhammet Gevher, Necip Fazıl Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Osman Altınköprü ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Necip Fazıl Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Osman Altınköprü, il genelinde 21 okuma salonunda toplam 2 bin 600 öğrenciye eğitim hizmeti verildiğini belirtti. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 3 bin 500’e çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Altınköprü, bir önceki eğitim öğretim yılında 14 öğrencinin Fen Lisesini, 377 öğrencinin ise Anadolu liselerini kazandığını ifade etti.

Okuma salonlarını paratonere benzeten Altınköprü, “Burası yalnızca bir okuma salonu değil. Burası, aynı zamanda istikbale açılan güvenli bir kapıdır. Öğrencilerimizi dış dünyanın zararlarından koruyan bir paratoner ve cehalete karşı açılan bir savaşın kalesidir. Bu salonlarda öğrencilerimizden ücret alınmadan eğitim verilmektedir. Tüm ülke genelinde faaliyet yürüten bu nezih mekanlar tamamen hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla ortaya çıkmaktadır.” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Mesut Alkan da tüm kötülüklerin cehaletten kaynaklandığını belirtti. Cehaleti yenmenin yolunun çok okumaktan geçtiğini vurgulayan Alkan, “Çocuklarımızın yetişmesi, ailelerine ve ülkelerine hayırlı insanlar olması için elimizden gelen gayreti yapmak bizim en büyük vazifelerimizden biridir. Günümüzde çocuklarımızı bekleyen o kadar çok olumsuzluklar var ki onları bu olumsuzluklar girdabında boğmamak için böyle güzel müesseselere ihtiyacımız var. Yapacağımızı bu güzel müesseselerde çocuklarımıza okuma imkanlarını sunmak, dersteki başarılarına katkı sağlamak hepimizin görevidir. Devletin yetişemediği yerlerde böyle güzel müesseseleri kuran güzel insanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Müftüsü Muhammet Gevher ise çocuklara televizyon ve bilgisayar başında fazla vakit geçirmemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Konuşmaların ardından, Müftü Muhammet Gevherin dua etmesi ve açılış kurdelesinin kesilmesiyle okuma salonu hizmete açıldı.