Okuma salonu velisinin feryadı: Geleceğimizi karartmayın

Karslı öğrenci velisi Alaattin Erkmen, gündemdeki dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaya tepki göstererek, "Geçmişimiz karaydı, hiç değilse geleceğimizi karartmayın.

Karslı öğrenci velisi Alaattin Erkmen, gündemdeki dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaya tepki göstererek, “Geçmişimiz karaydı, hiç değilse geleceğimizi karartmayın.” çağrısında bulundu. Erkmen, “Çöplerden, yiyecek artıklarından çocuklarımı geçindiriyorum. Çocuklarımın bu yaşantılarını istemiyorum. Bu okuma salonları fayda sağlıyor. Bizim gibi olmasınlar, biz çektik onlar çekmesin.” dedi.

Dershanelerin kapatılmasına yönelik girişime tepkiler büyüyor. Dershanelerin kapatılmasını ‘eğitime büyük darbe’ olarak nitelendiren doğulu veliler, haberin içeriğindeki okuma salonlarının kapatılması planına üzüldü. Kars’ta, 2 odalı olan, mutfağıyla oturma alanı ve kapı girişinin bir yerde olduğu derme çatma bir meskende yaşayan Erkmen ailesi de söz konusu düzenlemeye karşı. Baba Alaattin Erkmen, yokluklar içerisinde 5 nüfuslu ailesine, hastalıklarla ayakta durarak bakmaya çalıştığını belirtti.

Bir kızının cezaevinde olduğunu belirten Erkmen, çocuklarının geleceği için okuma salonlarının kapatılmamasını istiyor. Erkmen, “Okuma salonları çocuklarımızın geleceğidir. Çocuklarımız adeta buralarda insanlığı öğreniyor. Onların geleceğinin kurtarılmasına fırsat doğmuşken, köstek olmayalım.” dedi.

Kendi gençliğinde de bu imkanların olmasıyla kendisinin de belki bir doktor, memur veya bir devlet kurumuna girerek ekmek sahibi olacağını aktaran Erkmen, şöyle konuştu: “Yaşam tarzımı ve yaşadıklarımı herkes biliyor. El adamının çöplerinden, yiyecek artıklarından çocuklarımı geçindiriyorum. Çünkü benim bir geleceğim yok, gelirim yok, sigortam yok, memurluğum yok. Bu çocuklarımla eski püskülerle, kağıt kartonlardan yakacağımı topluyorum. Bu çocuklarımın bu yaşantılarını istemiyorum. Bu okuma salonları fayda sağlıyor. Bizim gibi olmasınlar, biz çektik onlar çekmesin.”

Kars Okuma Salonu’na giden Erkmen ailesinin oğlu Süleyman ise ailesini bu dertten kurtarmak istediğini ve büyüyünce hakim olarak bunu başaracağını söyledi. Süleyman’ın annesi ise beyaz eşya adına hiçbir şeyleri olmadığını ve tüm çabalarının çocuklarını okutmak olduğunu kaydetti.