‘Öküzün altinda boga aramayin’

ANKARA - AK Parti Grup Baskanvekili Irfan Gündüz, Basbakan Erdogan'in ulema kelimesini bilirkisi anlaminda kullandigini belirterek, "Öküzün altinda buzagi ararcasina baska anlam çikarmak cehaletin ta kendisidir." dedi.

Gündüz, Basbakan Erdogan’in AIHM’in kararlarinda toplum vicdanini kanatmayan herkes tarafindan benimsenen karar vermek istiyorsa bu isin uzmanlarina danismasi gerektigin anlaminda bu sözü söyledigini kaydetti.

Gündüz, AK Parti’nin siyaseti seviyeli ve nezaketli bir sekilde yapmaya çalistigini belirterek, CHP Grup Baskanvekili Haluk Koç’un basin toplantisinda kullandigi ifadeleri esefle kinadiklarini söyledi. Koç’un bir partinin grup baskanvekili gibi oturdugu koltugun hakkini vererek konusacagi yerde siradan bir partili gibi agzindan çikani kulaginin duymayan eda içindeki eylemlerini CHP’nin sagduyulu tabaninda dahi rahatsiz ettigini kaydetti. Gündüz, alim ile ayetullah arasindaki farki dahi bilmeyeni milletin izanina havale ettigini söyledi. Gündüz, özgürlükler söz konusu oldugunda bütün hasmetiyle önünü kesmeye çalisan anlayisinin tototiler görüntü verdigini öne sürdü.

Gündüz, Semdinli’deki olaylari makro ekonomideki gelismelerin toplum yansimasini isteyemeyenler tarafindan çikarildigini belirtti. Ekonomideki olumlu gelismelerin Dogu ve Güneydogu’daki yansimasini önlemeye yönelik çalismalar oldugunu kaydeden Gündüz, devletin bütün kurumlariyla olayin üzerindeyken lüzumsuz siyasi polemiklerle konuyu sulandirmaya çalismasinin millete bir faydasinin olmayacagini kaydetti.

Gündüz, Van Yüzüncü Yil Üniversitesi’ndeki olayin yargiya intikal ettigine isaret ederek, yargiya intikal etmis konuda geceli gündüzlü yorumlar yapilmasinin hukuk ve yargiya hakaret etmek anlamina geldigini hatirlatti. yarginin kararlarinin ve uygulamalarinin hükümete mal etmeye çalisildigina isaret eden Gündüz, yargiyi etkilemeye ve yöneltmeye sevk edecek yorumlardan kaçinilmasini istedi.

“Türkiye’de ulema sinifi var mi?” yönündeki bir soruya ise Gündüz, “Türkiye’de ilahiyat fakülteleri vardir, ilahiyat fakültelerinde Islam hukukçulari var, yüksek lisans, doktara, doçentleri ve proföserleri var. Din Isleri Yüksek Kurulu da vardir.” dedi. Gündüz, Basbakan Erdogan’in kast ettiginin isinin ehli insanlar oldugunu belirterek, “Öküzün altinda buzagi ararcasina baska anlam çikarmak cehaletin ta kendisidir.” dedi.

Gündüz, CHP Grup Baskanvekili gibi bilmedigi konuda fetva vermenin kimseye hayir getirmeyecegini kaydetti. Gündüz, Van olayi ile bir baska soru üzerine ise, mahkeme karar verdikten sonra yorum yapilabilecegini, yargi sürecinde ise yorum yapilmasinin uygun olmayacagini söyledi.

Gündüz, “Lakilikle, cumhuriyetle, ülkemizin birligi bütünlügü ile sosyal devlet anlayisimizla, üniter yapimizla asla bir sikintimiz yoktur ve gayet memmunuz. Laiklik de Türkiye’nin en büyük teminati ve toplumsal huzurun çimentosu olarak görüyoruz. Bunu sulandirmaya kimsenin hakki yoktur. “dedi.