Olay karikatürist pişman değilmiş!

Hz. Muhammed karikatürlerinden bazılarının çizeri olan Danimarkalı karikatürist, "Bunları çizdiğim için pişman değilim" dedi.

Danimarkalı karikatürist, demecinde ifade ve basın özgürlüğünün demokrasi için yaşamsal önem taşıdığını söyledi. Pakistan’daki bir din adamı, Westergaard’ı öldürecek kişiye para ödülü vaadetmişti. Westergaard, o tarihten bu yana saklanıyor.
Diğer yandan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler, Kanada’nın Ontario eyaletinin başkenti Toronto’da Müslümanlarca protesto edilirken, Vancouver kentinde gösteri düzenleyen başka bir Müslüman grup ise protesto gösterilerine son verilmesini istedi.
Polis yetkilileri, dondurucu soğuğa rağmen 2500 kadar Müslümanın katıldığı Toronto’daki protesto gösterilerinin olaysız geçtiğini belirttiler. Karikatürlerin yayınlanmasının durdurulmasını ve kendi dinlerine saygı gösterilmesini isteyen göstericilerin saatler boyuncu bayraklar ve pankartlar salladıkları kaydedildi. “Müslüman Kanada Kongresi” adlı örgüt ise Vancouver kentinin ana caddesinde düzenlediği gösteriyle, protesto gösterilerine son verilmesi çağrısında bulundu.
Pakistan’da ise dini liderler, daha fazla protesto gösterisi düzenlenmesi çağırısında bulundu. Bu hafta cuma namazından sonra ülke çapında büyük protesto gösterileri bekleniyor.
Bu arada İslam Konferansı Örgütü’nün bilim ve teknoloji toplantısına katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’a giden İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Shaukat Aziz ve Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri ile karikatürler yüzünden her geçen gün artan rahatsızlığı ve alınması gereken önlemleri görüşecek.