Kanser hastalığında diş temizliği ihmal edilmemeli

Kanser, çok ileri seviyede olmadığı müddetçe kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilir ya da yavaşlatılabilir.

Bu tedavi yöntemleri oldukça etkilidir ama ağız da dahil olmak üzere bütün vücut üzerinde rahatsız edici hatta ağrılı yan etkilere sebep olabiliyor.

Kanser tedavisinde sırasında diş macunlardan mide bulantısı olsa da diş temizliği ihmal edilmemeli diyen uzmanlar, günde en az 3 kez dişlerin fırçalanması gerektiğini söyledi.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kanser tedavisi gören hastaların ağız ve diş sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi verdi. Kökdemir, "Kanser tedavisinin sebep olduğu bazı ağız problemleri, hastanın tedaviyi ertelemesine ya da durdurmasına neden olacak kadar acı verici olabilir. Ama bu yan etkilerin en aza indirilmesinde veya kontrol edilmesinde doktorunuz ve diş hekiminiz size yardımcı olabilir." diyor.

EN BÜYÜK PROBLEM AĞIZ KURULUĞU

Kemoterapi ve radyoterapinin ağızda görülen yan etkileri:

-Genel olarak bağışıklık sistemi zayıflar.

-Ağız kuruluğu, tedavi süresince tükürük bezlerinden üretilen tükürüğün akışının azalması sonucu görülür.

-Tükürük miktarının azalması nedeniyle diş çürükleri hızlı bir şekilde oluşabilir ya da ilerleyebilir.

-Ağızdaki azalan tükürük miktarına bağlı ağızda, dişlerde ve dişetlerinde ağrı ya da yanma hissi olabilir.

-Yeme, konuşma ve yutkunmada problemler ortaya çıkabilir.

-Dişeti ile ilgili sorunlar meydana gelebilir.

-Bütün bu yan etkileri kontrol edebilmek için ağız sağlığınızı ve dolayısıyla konforunuzu koruyabilmek amacıyla diş hekiminizin tavsiyelerinden yararlanabilirsiniz.

TEDAVİYE BAŞLAMADAN İKİ HAFTA ÖNCE DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN

Kanser tedavisine başlamadan önce ağız ve diş sağlığı ile ilgili yapılacaklar:

"Kemoterapi ve radyoterapiye başlamadan önce ağız ve dişlerin muayenesinin yapılması eğer bazı problemlere yatkınsanız bunların tespit edilmesi açısından yararlıdır. Diş hekimleri, hasta kanser tedavisine başlamadan en az 2 hafta önce tedavinin istenmeyen yan etkilerini azaltmak ya da kontrol altında tutmak için önerilerde bulunur. Eğer dişlerde çürük varsa ya da dişeti problemi yaşıyorsanız; bu hastalıkların önceden sabit bir duruma getirilmesi sağlanmalıdır. Muayeneden önce diş hekiminin kanserle ilgili sağlık durumunuz hakkında haberdar olması ve tıbbi hikayenizin güncel tutulması gerekmektedir. Diş hekiminiz; doktorunuzu, kanser tedavinizi ve kanserle ilgili görülen diğer belirtileri bilmek zorundadır. Tüm bu bilgiler diş hekiminize sizi nasıl tedavi edeceğini anlamasına, planlama yapmasına, doğru önerilerde bulunmasına ve doktorunuzu desteklemesine yardım eder."