Olay savcıya inceleme

Adalet Bakanı Çiçek, hazırladığı 100 sayfalık 'Şemdinli iddianamesi' olay olan Van Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya hakkında inceleme başlattı. Van'a gönderilen müfettişler gerek duyarsa savcı hakkında soruşturma başlatacak.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in talimatı üzerine, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, iki müfettişi görevlendirdi. Müfettişlerin Şemdinli olaylarıyla ilgili hazırlanan iddianameyi ve soruşturma evrakını “inceleyeceği, araştıracağı, gerek duyulursa soruşturmaya dönüştüreceği” bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Şemdinli’deki olaylarla ilgili hazırlanan iddianamenin, Bakanlık tarafından etraflı şekilde incelendiğini belirterek “Müfettişlerin inceleme ve soruşturma yapması için onay verdim. Bir adalet başmüfettişi görevlendirilecek. Bunun dışındaki beyanlar söylemler spekülasyondur. Yapılacak işlemler, hukuk çerçevesinde, kimsenin hukuku zedelenmeden yapılmalıdır. Buna hassasiyet göstermemiz gerekir” diye konuştu. Çiçek, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet savcılarının yaptıkları soruşturmalarla ilgili, Adalet Bakanlığı’na iddianameleri gönderme gibi bir yükümlülükleri olmadığını da söyledi. Bakan Çiçek, Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 170. maddesine göre, kamu davası açma yetkisinin Cumhuriyet savcılarına ait olduğunu hatırlattı.

Adalet Bakanı Çiçek’i ziyaret eden Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Celal Altunkaynak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında suç duyurusunda bulunan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında soruşturma açılmasını istemişti. Eğer savcı hakkında soruşturma açılırsa, hazırlanacak rapor Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda ele alınacak ve gerek görülürse savcı Sarıkaya cezalandırılacak. Bu arada Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkındaki soruşturma evrakını Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilmek üzere ayırmasının Adalet Bakanlığı’nın genelgesine uygun olduğu ortaya çıktı. Adalet Bakanı Çiçek 1 Ocak 2006 tarihinde yayınladığı ‘Asker kişiler hakkında soruşturma’ başlıklı genelgesinde, asker kişiler hakkındaki soruşturmaların savcılıklar tarafından yapılmayarak dosyanın ilgili askeri makamlara gönderilmesini istedi.

Danıştay: Tasvip etmek imkansız

Öte yandan Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, bir gazetecinin “Şemdinli olayları iddianamesiyle çok sert iddialar gündemde. Bunları nasıl değerlen diriyorsunuz?” sorusu üzerine “Daha önceki olaylara ilişkin görüşlerimizi bildirmiştik. Ama şu anda iddianameyi okumadığım için yanlış beyanda bulunmak istemem, ama bunu tasvip etmek mümkün değil” diye konuştu. Çetinkaya, “İddianamenin hukuk kurallarına aykırı olduğu ifade ediliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine de, “Herkes değişik değerlendirmelerde bulunabilir. Şimdilik öyle bir durum var gibi gözüküyor” dedi. “İddianameyle Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yıpratıldığına inanıyor musunuz?” sorusu üzerine Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, “O konulara beni almayın” dedi.