Olayda itham edilen de sorusturan da Jandarma

HAKKARI - Semdinli’deki ‘esrarengiz saldirilar’in ardindan devlet yetkililerinden olaylarin üstünün kapatilmayacagi yönünde tek ses çikti.

Çünkü olay yeri incelenmesi tamamlanamadi. Polis bölgesinde yasanan bir saldirinin arastirmasini zan altindaki Jandarma yürütüyor. Maddi delillerin Jandarma laboratuvarinda incelenmesi sorusturmaya gölge düsürüyor.

Cumhuriyet Savcisi Harun Ayik delil elde etme yöntemlerinde zayif kaliyor. Semdinli’de yasanan olaylarin aydinlatilmasinda yargi asamasi en önemli asama. Uzmanlara göre; görgü taniklari ve zanlilarin ifadeleri dogrultusunda yürütülen adli tahkikat bir adim öteye gidemeyen yarginin olaylari aydinlatabilmesi için Genelkurmay Baskanligi ve Jandarma Genel Komutanligi’nin yaptigi idari sorusturmaya ihtiyaç duyuluyor.

Kitabevine düzenlenen bombali saldirinin faili oldugu iddia edilen PKK itirafçisi Veysel Ates ile savci kesif yaparken halka ates açtigi öne sürülen jandarma uzman çavus Tanju Çavus önceki gün tutuklanmisti. Ates, ‘bombali saldiriyla adam öldürmek’, Çavus ise ‘müdafaa sinirini asarak ölüme neden olmak’ iddiasiyla tutukladi. Savcilik, iki astsubayi ise “delil olmadigi” gerekçesiyle tutuksuz yargilanmak üzere serbest birakti. PKK itirafçisi Veysel Ates savciya verdigi ifadede “Istihbarat amaciyla orada bulunuyordum. Patlama olunca olay yerinden uzaklastim. Bu arada jandarmaya ait araca yöneldim. Vatandaslar bombayi bu koydu deyince beni linç etmeye kalktilar.” derken, kesif yapilirken kalabaliga ates ederek bir kisinin ölümüne, 4 kisinin yaralanmasina sebep oldugu öne sürülen Tanju Çavus ise, “Beyaz Sahin marka aracimla olay yerinden geçiyordum. Arabada esim ve çocuklarim vardi. Kalabalik aracin üzerine dogru yürümeye basladi. Ben de silahimi çikarip havaya ates açtim. Kimsenin ölümüne neden olmadim.” dedi. Arabalarinin bagajinda silahlar ve krokiler bulunan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan Iloglu, delil yetersizliginden tutuksuz yargilanmak üzere serbest birakilmisti. Savci Ayik, araçta bulunan dokümanlarin istihbarat amaçli oldugu görüsünde. Aracin bagajindaki silahlar ise delil olarak kabul edilmedi. Gözaltina alinmayarak “güvenlikli” bir yerde tutulan astsubaylar Ali Kaya ile Özcan Iloglu, ifadelerinde Hakkâri ve çevresindeki son bombalama olaylariyla ilgili istihbarat çalismasi yapmakla görevlendirildiklerini savundu. Kitabevinin sahibi Seferi Yilmaz’in PKK’li oldugunu belirterek hakkinda arastirma yapmak için olay yerine geldikleri sirada patlamanin meydana geldigini belirttiler. Veysel Ates’in “haber elemani” oldugunu, yanlarinda bu nedenle getirdiklerini savunan astsubaylar, isim listeleri ve krokileri de “istihbari amaçli” diye nitelendirdi. Yilmaz’in isminin daire içine alinmasini ise “Yilmaz’i arastirdigimiz için çizmistik.” diye açiklayan astsubaylara göre bombanin patladigi saatte olay yerinde olmalari tamamen ‘tesadüf’. Ismi karisanlar olay yerinde bulunmalarini ‘tesadüf’le açiklarken, Jandarma tarafindan elde edilen esrarengiz bir telefon kaydinin sorusturma dosyasina konmak istendigi ortaya çikti. Iki PKK üyesinin kendi aralarinda yaptigi telefon görüsmelerinde kitabevine yapilan eylemin basari ile sonuçlandigini söyledikleri bildirildi. Yapilan telefon görüsmesinin, illegal dinlemeden elde edildigi gerekçesiyle sorusturmayi yürüten savci Ayik tarafindan dosyaya alinmadigi bildirildi. Uzmanlara göre; sorusturma dosyasina konmak istenen ve illegal yollarla elde edilen telefon kaydi, jandarma istihbaratinin terörle mücadele ederken hukuk disina çiktiginin da delili. Gelismeyi yeni bir skandal olarak nitelendiren uzmanlar, bu konuyla ilgili de sorusturma açilmasi gerektigi görüsünde.