Olaylarda çocukları 10 YTL’ye kullanmışlar

Güneydoğu'da son bir haftadır yapılan gösterilerde, çocukların 10 ve 20 YTL'ye karşılığında polise, taş attığı, işyerlerine zarar verdiği ortaya çıktı.

2 bin 500 ve 3 bin kilişik grup Diyarbakır’ın Bağlar, Melikahmet, Kuruçeşme ve Emek Caddeleri’nde 4 gün boyunca polise saldırdı. Şehrin muhtelif yerlerinde çıkan olaylarda yaşları 12 – 18 arası değişen çocukların kullanılması dikkat çekti.

Olaylarda aldığı kamera kayıtlarından yola çıkan polis, 190 çocuğu gözaltına aldı. Genellikle yoksul vatandaşların ikamet ettiği mahallelerde toplanan çocukların polise verdiği ifade korkunç bir gerçek ortaya çıktı: Çocuklar para karşılığında polise taş atmış, işyerine saldırmış.

Çocukların verdiği ifadelere göre, mahallelerde teşkilatlandırılan gruplar, gösterileri organize ediyor, nerede olay çıkaracaklarını, nerelerin taşlanacağı talimatını veriyor. İfadelerine göre kendilerine günlük 10-20 YTL ödenmiş.

Çocuklara vaat edilen parayı da yine mahallelerde teşkilatlanan gruplar veriyor. Mahallelerde teşkilatlanan grublar, olayların başlamasından günler önce çocuklarla görüşmüş. Bu görüşme olayların günler öncesinden provoke edildiğini gösteriyor.

Olayların devam ettiği sırada ve olaylardan sonra gözaltına alınan 190 çocuktan 31 çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olaylarda kullanılan çocukların genellikle şehire sonradan yerleşen fakir ailelerin çocuklarından oluşuyor.

Diyarbakır’ın en yoksul semtlerinden olan Bağlar’da 78 çocuk gözaltına alındı. 1992 yılında çıkan terör olayları nedeniyle köylerini terk edenlerden çoğunun ikamet ettiği Melekahmet ve Kuruçeşme semtinde ise şuana tespit edilen 60 çocuk gözaltına alındı. Gözaltına alınan çocuklardan büyük kısmının okumadığı ya da okulu terk etmiş olması dikkat çekiyor.

Provokatörlerin organize ettiği olaylarda en büyük zararı ön saflarda tutulan çocuklar gördü. Çıkan olaylarda 3 çocuk polisin kullandığı gaz sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bir çocuk ise balkondan olayları izlerken havaya açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Diyarbakır’daki olaylarda Abdullah Duran (9), Enes Ata (6), Mehmet Akbulut (18) Tarık Atakaya (22) ve Mehmet Işıkçı hayatını kaybetti.

Olaylarda çocukların kullanıldığı belirten Diyarbakır Valisi Efkan Ala, olayların başladığı ikinci gününde aileleri çocuklarına sahip çıkılması konusunda uyarmıştı. Vali Efkan Ala, çocuklara bazı vaatlerde bulunularak olaylarda kullanıldığını söylüyor.

Vali Ala, “Biz vatandaşlarımızın gösteri yapan çocuklarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Bu olaylar, Diyarbakır’ın olumluya giden, belli bir ivmeyle yükselen imajına büyük zarar verdi” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları ve Dayanışma Merkezi Cengiz Analay ise şuana kadar 31 çocuğun tutuklandığı belirtiyor.

Olaylardan sonra çocuklar hakkında detaylı çalışma başlattıklarını dile getiren Analay, çocukların para karşılığında olaylara karıştığı yönündeki bilgilere katılmıyor.