Olaylı maçı gazeteler “Utanç Gecesi” başlığıyla duyurdu

Trabzon'da yaşanan olayları tüm gazeteler "Utanç Gecesi" başlığıyla duyurdu. Sadece bir gazete hariç.

Turkcell Süper Lig’in ilk olaylı maçı dün Trabzon’da yaşandı. Maçın bitimine 30 saniye kala futbolcular arasındaki gerginliğe Trabzonspor taraftarları da müdahale edince maç tehir edildi. Bugün bütün gazetelerde Trabzon’da çıkan olaylar kınanırken, Trabzon’un Başkanı Albayrak ailesinin sahip olduğu Yeni Şafak gazetesi ise olaya farklı bir pencerden baktı. “Hakem Aynı Karar Farklı” başlığıyla, hakem Bülent Demirlek’in maçı tatil etmesini eleştiren Yeni Şafak, “G.Saray-F.Bahçe maçında aynı uygulamaya gitmedi” dedi. Yeni Şafak’ın farklı bakış açısı “olaylar tertip iddiası” başlıklı haberinde de sürdü. Yönetime yani Nuri Albayrak’a karşı çıkan bir grubun maçın kazanılmasını istemediği için sahaya girdiği iddia edildi. İşte, Albayrakların Yeni Şafak’ının ‘Albayraklar’ın Trabzon’una’ bakışı…

Trabzonspor, Sivasspor önünde 1-0 galipti ve maçın bitmesine sadece 30 saniye vardı. Bir kaç dakikadır gergin olan iki takım futbolcularının tartışmasına aniden tribünden atlayan bir fanatik karışınca olaylar çığrından çıktı. Sivasporlu oyuncuya tokat atan fanatiği onlarcası daha izledi. Sahaya 50 Trabzon taraftarı girdi. Hakem Bülent Demirlek de maçı tatil etti.

Çıkan olaylar nedeniyle polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Şimdi, Trabzon’un 3-0 hükmen mağlup olması ve hiç de az olmayacak sayıda sahasının kapanması gündemde. Belki daha da üzücü olanı büyük umutlarla başlayan Süper Lig’in ilk haftasında olay çıkması oldu. Trabzon seyircisinin çıkardığı olayları bugün tüm medya aynı perspektif ile gördü. Gazetelerin ortak manşeti “utanç gecesi” idi. Trabzon’da yaşanan çirkin olaylara farklı bakan tek gazete ise Yeni Şafak oldu. Yeni Şafak’ın olaya farklı bakışını anlamak için önce gazetenin künyesine bakmak gerekiyor. Yeni Şafak, Albayrak ailesine ait bir yayın organı. Trabzonspor’un Başkanı da Nuri Albayrak. yani gazete de takım da Albayraklar’ın. hal böyle olunca Yeni Şafak spor servisi ‘Utanç Gecesi’ dememiş, “Hakem Aynı Karar Farklı” başlığıyla çıkmış.

Yeni Şafak, maçı tatil eden hakem Bülent Demirlek’i eleştiriyor. Olaylı G.Saray-F.Bahçe maçında maçı tatil etmemişti diyor. Oysa, G.Saray maçında sahaya giren ve F.Bahçeli oyunculara saldıran 50 taraftar olmamıştı. Yani, maçlardaki durum benzemiyor. Yeni Şafak’ın utanç gecesi ile ilgili bir başka haberi de “benim diyen” komplo teorisyenlerine taş çıkartacak cinsten. Olaylar tertip iddiası başlığını taşıyan kutu haberde sahaya giren taraftarların Trabzon yönetimini hedef alan kişiler olabileceği vurgulanıyor. Albayrak muhalifi grubun, maç öncesi kötü sonuç alınmasını umduğunu ama bu olmayınca sahaya girdiğini iddia ediyor. Ama bu haberi doğrulayacak hiç bir unsur bulunmadığı için haberde de hep iddia böyle deniliyor.

Bakalım, Yeni Şafak’ın haberi Nuri Albayrak’ın Trabzon’unu kurtarmaya yetecek mi? Federasyonun en az 5 maç saha kapama ve Sivas maçı için hükmen mağlubiyet cezası vermesi bekleniyor.