Olcayto: Başbakan’ın muhabirlere yönelik öfkesi yatışmış görünmüyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a günübirlik bir ziyaret öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a günübirlik bir ziyaret öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Zaman gazetesi muhabiri Tuğba Mezararkalı’nın eski bakan Egemen Bağış’la ilgili sorusuna sinirlenen Erdoğan, muhabire dönerek ‘Bu müfterilerin arasında durmak doğru değil’ diyerek azarladı. Başbakan’dan azar yiyen Tuğba Mezararkalı’ya basın derneklerinden destek geldi. Bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, “Başbakan’ın muhabirlere yönelik öfkesi yatışmış görünmüyor.” dedi.

Erdoğan, Azerbaycan’a günübirlik bir ziyaret öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Mezararkalı’nın eski Bakanı Egemen Bağış’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları internete düşen ses kayırları ile ilgili soruya kızan Erdoğan, “Bu müfterilerin arasında durmak doğru değil.” diyerek azarladı. Başbakan’dan azar yiyen Tuğba Mezararkalı’ya çeşitli gazeteci derneklerinden destek geldi.

‘ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI AHMET ABAKAY’

Başbakan Erdoğan’ı kınadığını belirten Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, söz konusu açıklamaların gazetecilere yönelik bir tehdit olduğunu söyledi. Başbakan’ın genelde gazetecilere karşı düşmanca bir tutum içinde olduğunu dile getiren Abakay, şöyle devam etti: “Gazetecilik görevini yapan muhabirlerin nerede çalıştığı Başbakan’ı ilgilendirmez. Başbakan, bir kişi oraya gazeteci olarak gelmiş ise hangi grupta hangi yayın organında çalışırsa çalışsın onun şeceresini öğrenmek gibi bir ilkelliğe düşmemeli. Ne yazık ki Başbakan böyle bir ilkelliğe düşmüş gözüküyor. Gazetecinin görevi soru sormaktır, başbakanın görevi de soruya cevap vermek veya vermemektir. Ama ‘Bu hangi gazeteden, nereden yer değiştir’ sözlerle yapılan tehditleri kınıyorum. Çünkü bu gazeteciye ağır bir tehdittir. Buna çok da şaşırmıyorum. Çünkü Başbakan’ın genelde basına karşı düşmanca tutumunun bir başka versiyonu bu. Çünkü başbakan gazeteciler için ‘Ya benden olursun ya da yok ederim sizi’ anlayışının bir sonucu. Şaşırmıyorum derken bu tabii ki acı bir şey. Birçok hükümet yanlısı gazeteciler buna ses çıkarmıyor ve toplum buna alıştırılıyor. En kötüsü toplumun bu tür hukuk dışı olaylara alıştırılması. Normalmiş gibi davranılması. Bunu bütün basın mensuplarının, gazetecilerin kınaması gerekiyor.”

‘MEDYA ETİK KONSEYİ BAŞKAN HALİT ESENDİR’

Son zamanlara gazetecilerin hedef haline getirildiğini vurgulayan Medya Etik Konseyi Başkan Halit Esendir ise “Bu şekilde itham gazetecileri edici ifadeler bir Başbakan’a yakışan sözler değil. Görevini yapan bir muhabiri diğer basın mensuplarının içinde böyle bir muamele yapması hem gazeteciye hem de çalıştığı kuruma bir hakarettir. Bu tür durumla karşılaşan medya kurumlarının Başbakan aleyhine dava açması icap eder. Dava açarak haklarını araması gerekiyor. Çünkü burada bir algı operasyonu var. Psikolojik baskı yapılıyor. Gazeteci hedef gösteriliyor. Özellikle bir bayan muhabire bu şekilde davranılması asla tasvip edilemez.” diye konuştu.

‘TGC BAŞKANI TURGAY OLCAYTO’

Başbakan’ın muhabiri azarlamasına tepki gösteren Turgay Olcayto, “Yerel Seçimden zaferle çıkmasına karşın Başbakan Erdoğan’ın gazetecilere özellikle de muhabirlere yönelik öfkesi yatışmış görünmüyor. Bugün de Azerbaycan’a hareketinden önce Avrupa Birliği eski bakanına ait olduğu iddia edilen internete düşen ses kaydına ilişkin soru soran Zaman Gazetesi muhabirine “O gazeteden ayrıl” diyerek medyada yaratılan kutuplaşmaya yeni bir yaklaşım daha getirmiştir. Gazete çalışanı ile gazete yönetimini özdeşleştiren bu tavır kabul edilemez. Medya çalışanları emeklerinin karşılığını alabildikleri, çalışma koşulları kendisine uygun basın kuruluşlarını seçmekte özgürdürler. Önemli olan siyasetçilerin özelde de iktidarın hangi gazeteye mensup olurlarsa olsun muhabirlere, foto muhabirlerine, kameramanlara, haber kaynağı olarak eşit davranmasıdır. Halkın bilgi alma hakkı kanallarını kimilerine açarken kimilerini de kapamamaktır. Umarım Başbakan bu yanlıştan dönsün.” dedi.