Ölçü araçlarının muayenesi için 28 Şubat son gün

Kayseri İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Kamil Akçadırcı, her iki yılda muayene edilen ölçü aletlerinin bu yılki muayene süresinin 28 Şubat tarihinde sona erdiğini söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Akçadırcı, her türlü ölçü aletinin muayenesi, ayarlanması ve damgalanması işlemlerinin, İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü’nce yürütüldüğünü anımsattı. Kanunlar çerçevesinde ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanmasının zorunlu olduğunu ifade eden Akçadırcı, bu yılki muayene süresinin 28 Şubat’ta dolduğunu bildirdi.

Akçadırcı, Kayseri’de geçen yıl içinde 18 bin 542 ölçü aletinin muayenesinin yapıldığını, 18 bin 446’sının damgalandığını aktardı. Muayeneler sırasında 96 ölçü aracının usulsüzlük tespit edilerek reddedildiğini ifade eden Akçadırcı, 74 kişi ve kuruluşa da idari para cezası uygulandığını kaydetti. Akçadırcı, hassas olmayan ve çekeri 2 bin kiloya kadar olan ölçü ve tartı aletleri ile uzunluk ölçülerinin muayene ve damgalanması için Melikgazi Belediyesi Grup Merkezi Ölçüler ve Ayarlar Memurluğuna, diğer tüm ölçü ve ölçü aletleri için ise il müdürlüklerine başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.