Öldükten dört gün sonra SSK’lı oldular

Çalıştıkları fabrikada çıkan yangında ölen iki işçi için, olaydan dört gün sonra sigorta yaptırıldı.

Bursa’da 29 Aralık’ta mesaiye kaldıkları fabrikada çıkan yangında yaşamını yitiren 5 genç kızdan sigortası bulunmayan Sadife Düdeş ve Ayşe Denizdalan, öldükten 4 gün sonra sigortalı oldu.
İşe giriş tarihleri 2 Aralık 2005 olarak gösterilen iki genç kızın sigorta bildirgelerine, gazetelerde çıkan haberlerden kesilen fotoğraflarının renkli fotokopisi yapıştırıldı. Bu duruma tepki gösteren aileler de, “Ölüye saygısızlık yaptılar” dedi.

2 Ocak’ta teslim
Osmangazi’ye bağlı Yaylacık köyünde bulunan Lokman Özay’a ait tekstil fabrikasında 29 Aralık’ta gece 02.00 sıralarında çıkan yangında, mesaiye kalan 10 işçiden Düdeş (18), Denizdalan (15), Gülden Çiçek (21), Necla Özveren (27) ve Sevgi Sesli (32) yaşamını yitirdi. Sigortaları bulunmayan Düdeş ile Denizdalan’ın sigorta bildirgeleri, 2 Ocak’ta Bursa SSK Bölge Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Ceza ‘iki asgari’
SSK yetkilileri ise bu tür olaylarda suçlu olduğu anlaşılan işverenlere her bir kişi için en fazla iki asgari ücret tutarında ceza yazdıklarını, bu kişilerin ölümleri halinde de davayı savcılığın sürdürdüğünü açıkladı.