Öldürülen gazeteci Hrant Dink davası başladı

8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 3'üncü duruşması başladı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından açılan davanın üçüncü duruşması öncesi Beşiktaş meydanında toplanan “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” üyeleri, Ergenekon opesyonunun Hrant Dink, Rahip Santaro cinayeti ile Malatya katliamına ışık tutmasını beklediklerini söyledi. Dink cinayetinde müdahil olan bazı isimlerin Ergenekon soruşturmasında yargılandığını hatırlatan grup üyeleri, ucu nereye giderse gitsin şebekenin arkasındaki isimlerin çıkartılmasını istedi.

Hrant Dink cinayeti davasının üçüncü duruşması öncesi Beşiktaş meydanında toplanan ve aralarında Milletvekilleri Ufuk Uras, Nursuna Memecan, Akın Birdal ile Gazeteciler Ali Bayramoğlu, Etyen Mahçupyan ve Cengiz Çandar ile Yazar Adalet Ağaoğlu’nun da bulunduğunu yaklaşık 300 kişilik “Hrant Dink Duyarlılık Grubu” üyesi, “Hrant için, adalet için” yazılı pankart açtı. Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Sanatçı Derya Alabora, Ergenekon operasyonunda tutuklanan Avukat Kemal Kerinçsiz, Sevgi Erenerol ve Veli Küçük ile aynı operasyon kapsamında tutuklanan Oktay Yıldırım’ın, Hrant Dink’in katledilmesine giden süreçte Dink’in yargılandığı mahkemelerde müdahil olduklarını vurguladı. Aynı kişilerin mahkeme salonlarında Hrant’a, avukatlarına ve mahkeme heyetine sözlü saldırıda bulunduklarını söyleyen Alabora, “Hrant’ın arkadaşları olarak talebimiz; hem Hrant Dink cinayeti davasında, hem de Ergenekon operasyonu kapsamında açılacak davalarda adalet mekanizmalarının görevlerini hakkıyla yerine getirmeleri, bu şebekenin ve ardındakilerin ucu nereye giderse gitsin ortaya çıkartılmasıdır. Beklentimiz; Ergenekon operasyonunun Hrant Dink cinayetine ve benzer şekilde gerçekleşen Rahip Santaro cinayetine, Malatya katliamına ışık tutmasıdır.” diye konuştu.


8’İ TUTUKLU 19 SANIĞIN YARGILANDIĞI DAVANIN 3’ÜNCÜ DURUŞMASI BAŞLADI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 8’i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya getirilen tutuklu sanıklar, güvenlik nedeniyle hakim ve savcıların kullandığı kapıdan adliyeye alındı.

Duruşma nedeniyle Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kızı Delal Dink ve avukatları ile sanıklardan Yasin Hayal’in ”Ergenekon soruşturması” olarak bilinen soruşturma kapsamında gözaltına alınarak mahkemece serbest bırakılan avukatı Fuat Turgut da adliyeye geldi.

Duruşma, sanıklardan O.S’nin 18 yaşından küçük olması nedeniyle basına kapalı olarak görülüyor.

-İDDİANAMEDEN-

Hrant Dink’in Şişli’de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Erhan Tuncel’in, ”Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ”terör örgütünün yöneticisi olmak”, ”patlayıcı madde imal etmek”, ”patlayıcı madde atmak”, ”mala zarar vermek” ve ”6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da 22,5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal’in ”Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet, ”terör örgütünün yöneticisi olmak”, ”Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek” ve ”ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, O.S’nin de ”Hrant Dink’i öldürmek” suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca ”terör örgütüne üye olmak” ve ”ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanıklardan Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun da ”Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile ”terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında da ”terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da ”terör örgütüne yardım etmek”, ”ruhsatsız silah taşımak” ve ”suçluyu gizlemek” suçlarından 7,5 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci hakkında düzenlenen iddianamede de bu sanığın ”Hrant Dink’in öldürülmesine yardım etmek” ve ”terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmiş, dosya daha sonra ana dava ile birleştirilmişti.