Ölen 3 üç tavuğun sonuçları pozitif çıktı

Samsun'un Salıpazarı ilçesine bağlı köylerde şüpheli olarak ölen 3 tavuğun sonuçlarının pozitif çıkması sebebiyle, 3 bin dönümlük alanda itlaf çalışmaları başlatıldı.

Bir hafta sürecek itlef çalışmasının ardından, itlafın yapıldığı bölge 20 gün karantina altında tutulacak.

Kurban Bayramı sonrasında Kocalar köyünde ölen 3 tavuktan alınan numunelerin pozitif çıktığını belirten Salıpazarı İlçe Tarım Müdürü Ömer Çalışkan, karantinaya alınan bölgede itlaf çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Samsun Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ce oluşuturan üç ekiple karantinaya alınan bölgedeki itlaf çalışmalarını başladıklarını yineleyen Müdür Ömer Çalışkan, oluşturulan ekiple, bir haftalık bir zaman diliminde 3 bin adet kanatlı hayvanı itlaf edeceğini ifade etti.

Üç bin dönüm alanın (28 kilometre kare) karantinaya alındığını ve İlçe Jandarmaya ait ekiplerce giriş çıkışların kontrol edildiğini söyleyen Çalışkan, merkeze bağlı Alanyakın mahallesinde de belediye ekipleri ile birlikte itlaf çalışmasının başladığını sözlerine ekledi.

Bu arada yapılan itlaf çalışmalarını destekleyen köylülerin yanısıra itlaf çalışmalarına karşı çıkanlar da oldu. İtlaf çalışmalarının doğru olmadığını savunan çiftçi Rahmi Kahramaoğlu, “kuş gribi” vakalarının büyük tavuk entegre şirketlerinin oyunu olduğunu iddia etti. Kahramaoğlu, “İtlaf sonucu tavuk başına verilen 5 YTL’yi de almayacağım. Hayvanların bilinçsiz olarak itlaf edilmesi hiç doğru değil. Farklı bir çözüm yolu bulunmalı.” dedi.