Ölen yolcu başına bin dolar

Irak'ta 34 kişiye mezar olan uçağın sigorta şirketi, ölen Türk yolcular için biner, mürettebat için 10 biner dolar tazminat ödeyecek.

Bağdat yakınlarında düşerek 29’u Türk 34 kişiye mezar olan uçağın sigorta şirketi, ölen Türk yolcular için biner, uçuş ekibi için ise 10 biner dolar tazminat ödeyeceğini açıkladı. Moldovalı charter şirketi Aeriantur’un anlaşmalı olduğu merkezi Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan Accept sigorta şirketinin sözcüsü Kristina Dolgikh, “Biz üzerimize düşen yüzde 28’lik tazminat bedelini ödemeye hazırız. Ancak ödemeler uçağın düşüş nedeninin hâlâ netlik kazanmamasından dolayı gecikebilir” dedi.

ABD DÜŞÜRDÜYSE ONLAR ÖDER
Dolgikh, şirkete ait teknisyenlerin kapsamlı araştırmasının sona ermesinden sonra ödemelerin yapılabileceğini belirtti. Moldova hükümet yetkilileri ise uçağın Amerikan ateşiyle düşmüş olduğu iddiasının kanıtlanması durumunda, tazminatın Moldova veya Rus şirketleri yerine ABD tarafından ödenmesi gerektiğini söylüyor. Moldova Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Yuriy Zidu, “Amerikalılar Anaconda Üssü’nün dışındaki 3 millik bir bölgenin güvenlik çemberi olarak kullanıldığını söylüyor” dedi. Accept sigorta şirketi, uluslararası alanda sigortacılık hizmeti veren Rus Donaris grubuna bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Bu arada ABD ordusundan dün yapılan bir açıklamada, “Uçağın ateş açılarak düşürüldüğüne dair bir işaret bulunmadığı” belirtildi. Öte yandan düşen uçakta ölen yabancı uyruklu 5 mürettebatın kimliklerinin DNA testiyle belirlenmesi için doku örnekleri İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Bu arada düşen Antonov tipi uçaklara daha önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’de uçuş izni vermediği anlaşıldı.