Olmert bakanının istifasını istedi

İsrail'in Kanal 2 Televizyonu, Başbakan Ehud Olmert'in, Savunma Bakanı Amir Peretz'den bakanlık görevini bırakmasını istediğini duyurdu.

Olmert, Peretz’e, başka bir bakanlık önerdi. Haberde, önerilen bakanlığın, Amir Peretz’in daha önce de üzerinde durduğu Maliye Bakanlığı olmadığı belirtiliyor.

Habere göre Olmert, Peretz’den Savunma Bakanlığı’ndan istifa etmesini isterken, bir başka bakanlığın yanısıra bazı bütçeli kuruluşların sorumluluğunu üstlenebileceği önerisini de götürdü. Peretz’in, bu öneriyi kabul etmemesi durumunda, Savunma Bakanlığı görevinden azledilebileceği de kaydedildi. İsrail Başbakanlık Ofisi’nden bir yetkili ise, Yediot Ahronoth’un internet sitesine yaptığı açıklamada, bu konudaki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Kanal 1 Televizyonu da, bir kaynak belirtmeksizin, Olmert’in, Peretz’i görevden alacağını yineledi ve yerine İsrail İşçi Partisi’nin başkan adaylarından, eski başbakan ve eski genelkurmay başkanlarından Ehud Barak’ı getirmeyi düşündüğünü öne sürdü. İsrail İşçi Partisi lideri Amir Peretz, savunma bakanlığı görevini, Olmert ile mayıs ayındaki koalisyon pazarlıklarından sonra üstlenmişti. Peretz, özellikle Maliye Bakanlığında ısrarlı olmuş, ancak Olmert bunu kabul etmemişti.

Peretz’in, güvenlik ve askeri konularla ilgili geçmiş deneyimlerinin yetersizliği de özellikle Güney Lübnan’da, İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki savaşta bazı başarısızlıklarda, Peretz için eleştiri konusu olmuştu.

Olmert’e yöneltilen eleştiriler arasında ise bu göreve Amir Peretz’i ataması da yer alıyor. Ancak Peretz’in görevden alınmasının Olmert’in Kadima Partisi’nin asıl koalisyon ortağı olan İşçi Partisi ile arasında bir hükümet krizine neden olabileceği de kaydediliyor.