Olmert Çin’e gitti

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, ağırlıklı olarak İran'ın nükleer programını ele alacağı 4 günlük resmi ziyaret için Çin'e gitti.

Olmert, Pekin’de Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Başbakan Wen Jiabo ile yapacağı görüşmelerde, İran’a yaptırımlar uygulanmasını sağlayan BM Güvenlik Konseyi kararına verdiği destekten ötürü Çin yönetimine memnuniyetini aktaracak.

Olmert, böylece BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üye ülkesini ziyaretinin son halkasını da tamamlıyor. Olmert, başbakan olmasıyla birlikte Moskova, Paris, Londra ve Washington’a ziyaretlerde bulunmuştu.

Pekin’de bulunduğu sürede ticaret ve sanayi bakanlığından olanlar da dahil, üst düzey Çinli yetkililerle de bir araya gelecek olan İsrail Başbakanı, Pekin yakınlarında, İsrail-Çin ortaklığıyla kurulan bir çiftliği de ziyaret edecek, ayrıca İsrail ve Çin arasında diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 15. yılı nedeniyle düzenlenen törene katılacak.

Olmert’in gezisi, son 10 yıldır, bu ülkeye başbakan düzeyinde yapılan ilk resmi geziyi oluşturuyor. Cuma günü İsrail’e dönecek Olmert’in Çin Cumhurbaşkanı ve Başbakanını İsrail’e davet etmesi de bekleniyor.