Olmert şart koştu

'Roket saldırıları durursa Gazze'deki operasyona ihtiyaç kalmayacak' diyen Olmert, operasyonla ilgili basının önüne çıktı.

Operasyonun kaçırılan asker Gilad Şalit’i kurtarmak ve Kassam roketleriyle düzenlenen saldırıları durdurmak gibi iki temel amacı olduğunu ifade eden Ehud Olmert, saldırıların durması için herhangi bir takvim belirlemediklerini söyledi. İsrail’in Gazze Şeridi’nden 10 ay önce çekildiğini hatırlatan Olmert, “Bundan sonra ülkenin güneyinde yaşayanlar roket saldırıları nedeniyle bir gün bile rahat olmadı” dedi. Roket saldırıları nedeniyle bazı önlemler almaktan başka çarelerinin kalmadığını ifade eden Olmert, ” Roket saldırıları ve terörist saldırıların durdurulması halinde Gazze’de operasyona ihtiyaç kalmayacak” şeklinde konuştu. Olmert, onbinlerce İsrail vatandaşının Kassam roketleriyle düzenlenen saldırılar nedeniyle kendilerini güvende hissetmediklerini öne sürerek, Avrupa Birliği’nin Gazze’deki saldırıları eleştiren açıklamalarını kabul etmedi.

Ehud Olmert, kaçırılan İsrail askeri karşılığında Filistinli tutukluların bırakılması talebini de reddetti.

Hamas hükümetini devrimeye çalıştıkları yönündeki iddiaları kabul etmeyen Olmert, partinin liderlerinin doğrudan teröre tevessül ettiğini öne sürdü.

Gazze halkının daha farklı bir hayat yaşamaya hakkı olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı, aradaki sınırın da sakin ve barış içerisinde olmasını istediklerini vurguladı. Ehud Olmert, şiddet olaylarının devam etmesine rağmen Batı Şeria’dan çekilme planını uygulamaya kararlı olduğunun altını çizdi. Olmert, amacının İsrailli ve Filistinlileri ayırarak yan yana ve barış içerisinde yaşayacak iki devletin kurulmasını sağlamak olduğunu söyledi.