Olmert: Teröre karşılık vermeye kararlıyız

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas'ın denetimindeki Gazze Şeridi'nden düzenlenecek saldırılara ''her şekilde karşılık vermeye kararlı'' olduklarını söyledi.

Almanya’yı ziyaret eden Olmert, Başbakan Angela Merkel ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Filistin bölgelerinden İsrail’e karşı düzenlenen saldırıların durdurulması gerektiğini belirterek, ”Gazze Şeridi’nden gelecek teröre her şekilde karşılık vermeye hazırız” diye konuştu.

Olmert, İsrail’i hedef alan militanlarla mücadele ederken, Filistin yönetimiyle barış görüşmelerini de sürdüreceklerini bildirdi.

İran’ın nükleer programına da değinen Olmert, bu ülkenin nükleer programını sürdürdüğüne inandığını söyledi. İsrail Başbakanı, uluslararası camianın İran’a, nükleer programını durdurması için baskı yapmasını isteyerek, ”Bunun için her şeyden önce büyük güçlere görev düşmektedir” dedi.

Merkel ise İsrail devletinin kuruluşunun 60. yıl dönümü vesilesiyle iki ülke arasındaki ilişkileri çeşitli alanlarda daha da geliştireceklerini ifade etti.

Orta Doğu sorununun geniş kapsamlı bir şekilde çözümünü desteklediklerini kaydeden Merkel, ”İki devletli çözüm çabalarını destekliyoruz. Zaman daralıyor. Filistinlilerle sorunun çözülmesi için fırsatın kullanılması gerekiyor” dedi.

Almanya ile İsrail arasında yakın işbirliği yapılacağını belirten Merkel, 17 Martta bazı kabine üyeleriyle birlikte görüşmelerde bulunmak amacıyla İsrail’e gideceklerini belirtti.

İran ile yaşanan krizin de görüşmede dile getirildiğini bildiren Merkel, bu konuda uluslararası camianın çifte stratejisini sürdürdüğünü, bir yandan yaptırımlar uyguladığını, diğer yandan da işbirliği için öneriler sunduğunu ifade etti.

Merkel, İran halkını zor durumda bırakmak istemediklerini, ancak İran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması gerektiğini kaydetti.