Ölmüs tavuklar Tarim Müdürlügü ekiplerince denetlendi

HATAY - Iskenderun'da yüzlerce ölü tavuk bulundu. Iskenderun sehir çöplügünün yakinlarinda kasalar içerisinde yol kenarina atilmis olarak bulunan tavuklarin ölü bulunmasi üzerine Iskenderun Ilçe Tarim Müdürlügü'ne bagli ekipler harekete geçti.

Maske ve eldiven giyen görevliler yol kenarina atilmis tavuklardan numune alarak inceledi.

Tarim Müdürlügü yetkilileri ise tavuklarin rastgele yol kenarlarina atilmasinin yasak oldugunu belirterek, bu kisilerin tespit edilmesi halinde ise gerekli cezai islemlerin yapilacagini belirtti. Manisa’da ortaya çikan kus gribi vakasindan sonra tavuk satislarinin anormal derecede azaldigi Iskenderun’da sehir çöplügü yakinlarinda yol kenarina atilmis olarak bulunan yüzlerce tavuk cesedi akillarda soru isareti birakiyor.

Tavuklarin nasil öldükleri ve kim tarafindan yol kenarina atildigi bilinmiyor. 2 grup halinde bulunan tavuklarin bir kisminin çürümüs olduklari gözlenirken bir kisminin birkaç gün önce bu bölgeye birakildiklari tahmin ediliyor.

Iskenderun Ilçe Tarim Müdürlügü’nde görevli Veteriner Hekim Ercan Basar, Iskenderun’da kus gribine rastlanmadigini belirterek, “Ölmüs tavuklarin böylesi açik arazilere rast gele atilmasi de tehlikeli. Bu tür durumlarda tavkularani kireçlenip toprak altina gömülmesi gerekiyor. Bu bölgeden geçen kuslardan da bulasacagini zannetmiyorum. Bu tavuklar buraya atilmis olacagini tahmin ediyoruz. Ancak yine de her ihtimale karsi inceleme yapacagiz ve bu tavuklarin neden buraya rast gele atildigini saptayacagiz, Atanlarin tespit edilmesi durumunda ise gerekli cezai islemler yapilacaktir” dedi.