Ölü sayısı artıyor

Hindistan'da dün meydana gelen patlamalardan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 183'e çıktı.

Bombay’ın batı demiryolları hattındaki 7 adet banliyö tren istasyonunda meydana gelen 7 ayrı patlama şehri kana buladı. Bombay Polis Komiseri Amani Roy ilk patlamanın Khar istasyonunda meydana geldiğini açıkladı. Bundan sonra sırası ile Mahim, Matunga, Borivilli, Mira Road, Jogeshwari, Bandra ve Matunga istasyonlarında ve istasyonlardaki vagonlarda patlamalar sürdü. Komiser Roy, saldırılarda RDX türü patlayıcıların kullanıldığını, saldırılar önceden planlanmış ve meydana gelme şekli bakımından 29 Ekim Delhi ve 7 Mart Varanasi patlamalarına benzediğini dile getirdi.

Hindistan İçişleri Bakanı Shivraj Patil ve İçişleri Sekreteri Vinod Kumar Duggal tarafından bugün yapılan açıklamalarda ise saldırıları yapanların şu an sadece şüpheli olarak belirtilebileceği söylendi. Hindistan İçişleri Bakanlığı kaynaklarına göre, Bombay saldırılarını 20 kişilik bir ekip yaptı ve bir kişi tarafından organize edildi. Patlayan bombaların hepsi aynı idi ve Varanasi ile Bengalore’da Üniversite profesörleri saldırısında kullanılan bombalar ile aynı özellikleri taşıyordu. Bombay polisi olayla ilgi olduğu bildirilen bir Tata Sumo marka jeep ile bir adet Tata İndica marka otomobili terk edilmiş olarak buldu. Araçlara sahte plaka sağlayan ve kiralayan 3 kişi sorguya alındı.

Hindistan polisi, başta Yeni Delhi olmak üzere Kalküta, Haydarabat ve Bengalore’da güvenliği en üst seviyeye çıkarırken Leşkeri Tayyibe militanı oldukları sanılan kişilerin evlerine yaptıkları operasyonlarda 50 el bombası, 47 AK marka silah ve çok miktarda RDX patlayıcı malzemesi ele geçirildi.

Özellikle bugün başkent Delhi’de güvenlik önlemleri göze çarparken hemen hemen her köşede bir polisin olması dikkat çekti. Hint istihbarat birimleri hava alanlarında ve tren istasyonlarında özel güvenlik önlemleri aldı. Saldırıları ilk kınayan dünya liderleri arasında olan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref olaylarda hayatını kaybeden masum insanların yakınlarına baş sağlığı dileyerek Hint hükümetinin bu durumdan da güçlü bir şekilde çıkacağını söyledi.

Türkiye’de saldırıları kınarken Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıların derin üzüntü ve kaygıyla karşılandığı, ”Kim tarafından ve hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın, her türlü terör eylemine karşı olan Türkiye’nin, saldırıları şiddetle kınadığı” ifade edildi. Bu arada Bombaylı Müslümanlar saldırıları kınarken saldırılarda yaralanan Hindu komşuları için hastanelerde kan vermek için kuyruklara girdi.

Dün Bombay’da meydana gelen saldırılar 1993’ten beri meydana gelen en kanlı saldılar olma özelliğini taşıyor. 2004 Madrid ve 2005 Londra saldırılarını da hatırlatan saldırılar Hindistan tarihinin en kanlı saldırıları listesine girdi.

Hindistan’da meydana gelen büyük çaplı terörist saldırıları ve tarihleri ise şöyle:

12 Mart, 1993: 13 adet bomba Bombay’ın değişik yerlerinde patladı. 257 kişi öldü 713 kişi yaralandı. Bombay mafyası Davut İbrahim’in ekibinin üstlendiği saldırılarda RDX bombası kullanıldı.

2 Aralık , 2002: Bombay’ın Ghatkopar bölgesinde bir belediye otobüsünde patlayan güçlü bir bomba 2 kişi kişi öldü 31 kişi yaralandı.

6 Aralık, 2002: Bombay şehir merkezindeki merkezi tren istasyonunda meydana gelen patlamada 25 kişi yaralandı. Bomba havalandırma kanalına yerleştirilmişti.

27 Ocak, 2003: Vil Parle tren istasyonunda bir bisiklete yerleştirilmiş bomba patladı 30 kişi yaralandı.

13 Mart, 2003: Mulund tren istasyonunda meydana patlamada 11 kişi öldü 65 kişi yaralandı.

25 Ağustos, 2003: Tarihi Hint Kapısı’nda meydana gelen 2 güçlü patlamada 46 kişi öldü 160 kişi yaralandı. Kullanılan bomba türü gene RDX idi.