Ölü tavuk bulanlar ihbar etti kuş gribi kâbus olmaktan çıktı

2006 yılında 4 kişiyi öldüren virüs, iki yıldır sadece tavuklarda görüldü.

Türkiye gündemine 2005’te giren kuş gribi kâbus olmaktan çıkıyor. 2006 yılında 4 kişiyi öldüren virüs, iki yıldır sadece tavuklarda görüldü.

Zonguldak, Samsun ve Sakarya’da ortaya çıkan kuş gribinin insanlara bulaşmasının önlenmesinde vatandaşların ihbarı etkili oldu. Yapılan ihbarlara Sağlık ve Tarım bakanlıkları ekipleri kısa sürede müdahale etti. Çok sayıda kanatlı hayvan itlaf edilirken 2 bin 209 kişi kuş gribi şüphesiyle sağlık taramasından geçirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Türkiye’nin kuş gribiyle mücadele yöntemlerini birçok uluslararası kongrede örnek gösterdi. Türk ekipleri, virüsün en çok can aldığı Endonezya’ya giderek eğitim çalışmaları yapacak.

2003 yılından bu yana 14 ülkede toplam 225 kişinin ölümüne sebep olan kuş gribi, Türkiye’de ilk kez 2005 yılında Balıkesir’in Manyas ilçesinde görüldü. Geçen süre içinde Sağlık Bakanlığı vakalara müdahale edecek ekipler yetiştirip ilaç ve koruyucu malzeme temin etti. Tarım Bakanlığı da il müdürlükleri bünyesinde eğitim çalışmalarıyla karantina ve itlaflar yaptı. 360 bin sağlık personeline kuş gribi aşısı yapıldı. Salgının kontrol altına alınması için yaklaşık 15 milyon köy tavuğu itlaf edildi. Bütün bu çalışmalar Türkiye’yi kuş gribi mücadelesinde örnek ülke haline getirdi.

Başarıda en büyük pay vatandaşın

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, alınan tedbirler sayesinde insan sağlığını tehdit eden vaka yaşanmadığını söyledi. Dört bakanlığın kurduğu Kuş Gribi İletişim Ortak Grubu’nun, kırsaldaki öğretmen, imam ve muhtarlarla sürekli bilgi alışverişi yaptığına dikkat çeken Çom, ölümcül hastalığın insanlarda görülmemesinde vatandaşların önemli bir paya sahip olduğunu kaydetti. Kuş gribinin kabus olmaktan çıktığını belirten Çom, “DSÖ tarafından tecrübelerimiz, uluslararası kongrelerde diğer ülke katılımcılarına anlatılıyor. Ancak kuşların göç yollarında olduğumuz için salgın çıkma riski her zaman var. Bu yüzden mücadele aralıksız sürecek.” dedi. Kuş gribi riskinin Türkiye’de her zaman varlığının devam edeceğini belirten Çom, vatandaşın aynı duyarlılığı sürdürmesini istedi. Kümes hayvanlarıyla eldivensiz temastan kaçınılmasını öneren Genel Müdür, hasta veya ölmüş kanatlı hayvanlarla temastan kaçınılması gerektiğine dikkat çekti.

Kuş gribine karşı tarım müdürlükleri uyarıldı

Tarım il ve ilçe müdürlükleri muhtemel kuş gribi vakalarına karşı uyarıldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil imzalı genelge, il ve ilçe tarım müdürlüklerine tebliğ edildi. Genelgede, kuşların göç güzergâhı üzerinde bulunan il ve ilçelerde yaban kuşlarıyla tavukların temasının kesilmesi istendi. Buna göre, köy tavukları kümeslere alınacak, ölü tavuklara çocukların yaklaşması engellenecek. Yaban kuşlarının avlanması yasaklanacak. Bu kapsamda Adana İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri de göçmen kuşlarının göç güzergâhında bulunan Yumurtalık, Karataş ve Karaisalı ilçelerinde bu tedbirleri ikinci bir emre kadar uygulamaya koydu.