‘Ölüdeniz dünyada turizmin başkenti olacak’

Muğla'ya bağlı Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, turizm beldenin tanıtımı startını basın mensupları ile bowling oynayarak verdi.

Bowling salonunda Fethiye’de görev yapan ulusal ve yerel gazete muhabirleri ile bir araya gelen Belediye Başkan Yılmaz, yurtiçi ve yurt dışı turizm fuarlarında beldenin tanıtımına başladıklarını söyledi. Beldelerinde turizmi 12 aya yaymak istediklerini belirten Yılmaz, dünyada Ölüdeniz’in yayla, kültür, doğa, su sporları ve sahil turizminin birlikte yapılabileceği nadir bir belde olduğunu kaydetti.

Başkan Yılmaz, beldenin ilk yurt dışı tanıtımı bol Ölüdeniz tanıtım dökümanı ile Kültür ve Turizm İlçe Müdürlüğü’nün 5 -15 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Ultrecht şehrinde yapıldığını belirten Başkan Yılmaz, Ölüdeniz’in dünyanın ünlü plajlarından biri olduğunu ifade etti.

10 yıldır sürdürülen tanıtımlardan ötürü yapılan anketlerde Avrupalı turistlerin yüzde 90’nın Fethiye Ölüdeniz’i bildiklerini ifade eden Yılmaz, sahil turizminde beldeyi dünyada marka haline getirmek istediklerini anlattı.

2005 yılında Fethiye yöresine gelen 600 bin turistin yüzde 95’nin Ölüdeniz’i kumsalı güzel olmasından ötürü ziyaret ettiğini dile getiren Yılmaz, bölgeye İngiltere, Almanya, İsveç, Belçika, Danimarka ve Rusya tatil için geldiğini bildirdi.

Ölüdenize gelen turistlerin yüzde 70’i ingiliz turistlerin oluşturduğunu belirten Yılmaz, “Ölüdeniz çevresinin yumuşak bir iklimi vardır. Yazın sıcaklık ortalama 32, kışın ise 15 derecenin altına düşmez. Haziranda Babadağı’nda kartopu oynayabilir ve aralıkta 18 derecede suda yüzelebilir. Belde doğa sporlarında yamaç paraşüdü (paragliding), su sporları, yürüyüş (trekking), tekne ve yat yurları, at binme ve kano yapımına en müsait yer. Bölgemiz ekolojisinde Cameleon(Bukalemun), Capra Capra geyiği, Badger(Porsuk), Tiger Moth(Kaplan Kelebeği), Lebentina(Kertenkele), Caretta Caretta ile Ölüdeniz Zambağı yetişmektedir.” şeklinde konuştu.