Ölüm cezası kabul edilemez

DİYARBAKIR’da 1991 yılında kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldıktan sonra ölü bulunan kapatılan Halkın Emek Partisi (HEP) İl Başkanı Vedat Aydın, mezarı başında anıldı.

Anma törenine katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bir insan hakları savunucusu olarak Saddam Hüseyin’in yaşama hakkını kutsadığını, adil yargılanıp yargılanmadığını ise uzmanlara bıraktığını söyledi.

Mardinkapı Mezarlığı’ndaki anma törenine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Bağlar ve Sur bedesi belediye başkanları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Kürtçe okunan dualardan sonra Aydın’ın mezarına kırmızı ve beyaz karanfiller bırakıldı. DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk’ün, “Diyarbakır halkı bizi yalnız bıraktı” sitemini haklı gördüklerini söyledi.

Törene katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, gazetecilerin Saddam Hüseyin’in idam edilmesiyle ilgili sorularına şu yanıtı verdi:

“İnsan Hakları savunucusu olarak yaşama hakkını kutsuyorum. Birkaç yıl önce Diyarbakır’daki dinamikler ile birlikte ölüm cezasının kaldırılması için imza topladık. Saddam Hüseyin’in Irak halkına, Sünni, Şii ve Kürtlere karşı işlemiş olduğu suçları unutmak imkansızdır. Oradaki trajediyi unutmak imkansızdır. Ama dünyanın neresinde olursa olsun, ölüm cezasına karşıyım.” dedi.

Baydemir Saddam’ın adil yargılanıp yargılanmadığı sorusuna ise, “Buna yanıt vermek için davayı iyi takip etmek gerekiyor. Adil yargılanıp yargılanmadığını uzmanlarına bırakalım. Ama ölüm cezası nerede olursa olsun benim için kabul edilemez” yanıtını verdi.