Ölüm orucunda bugün 290. gün

Behiç Aşçı 2006'nın 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü'nde bir açıklama yaparak ölüm orucuna başladığını duyurmuştu.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Behiç Aşçı, 5 Nisan 2006 tarihinde Şişli’de bulunduğu ikametgah adresinde bir açıklama yaparak ölüm orucuna başladığını duyurmuştu. O gün “Dünya Avukatlar Günü” idi.

Behiç Aşçı, ölüm orucuna başladığını, şu sözleriyle açıklamıştı.

”Bugün Dünya Avukatlar Günü. Barolarda, Adalet Bakanlığı’nda hamasi törenler yapılacak. ‘Hukukun üstünlüğünden’, ‘Adaletten’, ‘Bağımsız yargıdan’ ‘Savunmanın bağımsızlığından’ sözedilecek.

Ve ben Av. Behiç Aşçı bugün hapishanelerde uygulanan tecrit politikalarına karşı ÖLÜM ORUCUNA başlıyorum. Bu şaşırtıcı gelebilir. Söyleyeyim, aklım başımda: yıllarca düşündükten sora verdiğim kararı hayata geçiriyorum. Bu benim özgür irademle yaptığım tercihtir.

Niçin ölüm orucuna başlıyorum? Elbette ki ölümü sevdiğim için değil. İntihar etmek de istemiyorum. Politik bir eylem biçimi olarak ele alıyorum. Aşağıda anlattığım nedenlerle ölüm orucuna başlıyorum.”

Aşçı’nın bu eylemi, başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere, bir çok kesimde ses getirmişti. TBMM Başkanı Bülent Arnıç’ın ısrarlarına rağmen eyleminden vazgeçmeyen Behiç Aşçı, bugün eyleminin 290. gününde.