Ölüm yolunda tabutlu eylem

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesine bağlı Büyükliman Mahallesi'nde 'ölüm yolu' olarak adlandırılan eski sahil yolunda üst üste meydana gelen trafik kazaları ilçe halkını sokağa döktü.

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine bağlı Büyükliman Mahallesi’nde ‘ölüm yolu’ olarak adlandırılan eski sahil yolunda üst üste meydana gelen trafik kazaları ilçe halkını sokağa döktü. Yolu trafiğe kapatan yüzlerce vatandaş, “Yeter artık önlem alınsın.” dedi. Vatandaşlar, temsili olarak yolun ortasına koydukları tabutla ölümlere dikkat çekti.

Toplanan vatandaşlar adına bir açıklama yapan Sadık Aydın, “Bu yol, sözün ve yazının bittiği yoldur. Bu yol, insanların ve diğer canlıların hiçe sayıldığı bir yoldur. Bu yol, her ay bir kardeşimizi toprağa verdiğimiz, hız sınırlarının sınır tanımadığı bir yoldur. Bu yol, yaya kaldırımlarının olmadığı, yaya geçitlerinin bulunmadığı bir yoldur. Bu yol, onlarca ailenin babasını, evladını, kardeşini toprağa verdiği, bu anılar dolayısıyla üzerinden geçmek istemediği bir yoldur. Bu yol, gürültülü egzoz seslerinin denendiği bir yoldur.” dedi.

Eyleme katılan kişilerin hiçbir siyasi düşüncenin uzantısı olmadığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: “Hiç kimse ile bir hesabımız da yoktur. Bütün Türkiye bilir ki Vakfıkebirliler devletine, milletine, bayrağına saygısızlık yapmaz, kanunsuz bir işi de tasvip etmez. Ancak, yıllardır yazılı ve sözlü olarak uyarmamıza rağmen bu yolda bir tedbir alınmaması, insanımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir. Artık ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir. Bugün, sesimizi duyurmanın günüdür. Bugün, ölen kardeşlerimize rahmet okumanın, sakat kalan kardeşlerimize acil şifalar dilemenin günüdür. Bugün, atanmışların, seçilmişlerin sorumluluğunun hatırlatılacağı gündür.”

Eyleme katılan İlkay Aydın ise bir hafta önce söz konusu caddede trafik kazasında yaralanarak Trabzon Numune Hastanesi’nde tedavi gören kardeşi Ali Fuat Kadıoğlu’nun yoğun bakımda yattığını söyledi, sinir krizi geçirdi.