Ölüme terk edilen yaşlı ata ‘ötenazi’ yapıldı

Fatih'te, sur dibinde yaşlandığı ve hastalandığı gerekçesiyle çamurlar içerisinde ölüme terkedilen ata, belediye veterineri tarafından ötenazi uygulandı.

Atın yerden bir türlü kalkamadığını gören ve çamura saplandığını düşünen vatandaşlar, itfaiyeyi arayarak yardım istedi. Olay yerine gelen itfaiye, atın yaşlı ve hasta olduğunu görerek, veterinerin kontrol etmesini istedi. Atın ölmek üzere olduğunu ve çırpındığını gören itfaiye ekipleri, daha fazla acı çektirmemek için yaşlı atı kenara çekmek istemedi. Olay yerinde atın acı içerisinde çırpındığını gören bir İETT şoförü, atı sur dibinde yaşayan ve hurda işleriyle uğraşan vatandaşların ölüme terketmiş olabileceğini söyledi. Ara sıra kendisine gelen ve çırpınarak kalkmaya çalışan atın bu çabaları her denemede sonuçsuz kaldı.

İtfaiye ekipleri, olay yerinden yapabileceği bir şey olmadığı gerekçesiyle ayrılırken, belediye veterineri bir süre sonra olay yerine geldi. Atı kontrol eden veteriner, artık onun için birşey yapılamayacağına karar vererek, ötenazi için bir iğne hazırladı. Hareketsiz şekilde yatan ata ölüm iğnesini yapan veteriner, daha sonra atın kaldırılması için belediye görevlilerine bilgi verdi.

Atın yaşlı ve hasta olduğunu belirten belediye veterineri, daha fazla açı çekmemesi için böyle bir karar aldığını anlattı.