Ölürken can kurtarmışlar!

Şehit polisler, vatandaşa zarar vermemek için helikopteri sokağın ortasına indirmeye çalışmış.

Törende tabuta sarılıp gözyaşlarına boğulan şehitlerin yakınlarını, meslektaşları güçlükle sakinleştirdi. Törende yapılan konuşmaların ardından cenazeler meslektaşlarının omuzlarında memleketlerine gönderilmek üzere cenaze araçlarına konuldu.
Hayatını kaybeden pilotlar Hakan Kaya ve Kudret Çalık’ın cenazeleri, saat 15.30’da Emniyet Genel Müdürlüğünde düzenlenecek tören için helikopterle Ankara’ya gönderildi. Kaya’nın cenazesi buradan memleketi Balıkesir’in Gönen ilçesine bağlı Danışment köyüne, Kudret Çalık’ın cenazesi de Denizli’nin Çivril ilçesine gönderilecek.

Emniyet Amiri Ramazan Can’ın cenazesi Kütahya’nın Gediz ilçesi Göynük Ören köyüne, Komiser Adem Vurucu’nun cenazesi Kayseri’nin Yahyalı ilçesine, polis memuru Osman Karadağ’ın cenazesi de toprağa verilmek üzere Isparta’ya gönderildi.

Antalya’da düzenlenen törene, görev sırasında helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden polislerin yakınları, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Atakan Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, AK Parti ve CHP Antalya milletvekilleri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda polis ve vatandaş katıldı.

Turizm sezonu olması nedeniyle Antalya’nın güvenliğini sağlamak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Emniyeti’ne tahsis edilen helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düşmesi sonucu hayatını kaybeden polislerin şehit mertebesine yükseldiğini belirten Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, hiç kimseye zarar vermemek için hayatlarını kaybeden kahramanların hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

Şehit polislerin, helikopterin arıza yaptığı en zor anlarında bile meslek yeminlerini unutmayarak, başka kimseye zarar vermemek için canlarını tehlikeye attıklarını ifade eden Yüksel, “Polislerimiz bir tek vatandaşın ve bir tek yabancının canına zarar gelmemesi için şehitlik mertebesine koşmuşlardır. Kahraman Hakan, kahraman Kudret, yiğit Ramazan, yiğit Adem, yiğit Osman, ruhlarınız şad olsun. Kahramanlığınız hiçbir zaman unutulmayacaktır.” dedi.

Yüksel, başta şehit yakınları olmak üzere, tüm Emniyet personeline başsağlığı diledi.

“ARIZA YAPINCA EN YAKIN YER OLAN ATATÜRK STADI’NA YÖNELMİŞLER”

Törende bir konuşma yapan Antalya İl Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan da, düşen helikopterde hayatlarını kaybeden polislerin başarılarından bahsederken zaman zaman duygulu anlar yaşadı. Konuşmaları sırasında sık sık duygulanan Arslan’ın konuşmakta zorluk çektiği görüldü. Arslan, kuleden alınan bilgiye göre, helikopterin dün saat 16.50’de şehir merkezi üzerinde radardan kaybolduğunu belirlediklerini söyledi. Helikopterde meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle zorunlu iniş yapmak durumunda kalan ekibin en yakın yer olan Atatürk Stadı’na yöneldiğini anlatan Arslan, “Bu arkadaşlarla dün sabah beraberdik, onlarla daha çok faydalı olabilme konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Ama bugün aynı saatlerde aynı arkadaşlarımızı son yolculuğuna uğurluyoruz.” diye konuştu.

Uçuş sırasında teknik bir arıza nedeniyle motoru duran helikopterin, yeterli zaman kalmayınca, stadının yanında trafiğin ve vatandaşın yoğun olduğu Fevzi Çakmak Caddesi’ne acil iniş yapmak zorunda kaldığını ifade eden Arslan, bu olayda vatandaşların zarar görmemesinin büyük bir teselli olduğunu söyledi. Böylece Türk polisinin fedakarlığı bir kez daha gösterdiğini belirten Arslan, “Pilotlarımız bu zor şartlarda dahi, vatandaşımıza zarar vermemek için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermişlerdir. Bunda da çok başarılı olarak canlarını hiçe sayıp çevresinde çok katlı binaların bulunduğu trafik bakımından işlek bir caddenin en uygun yerine iniş yapmışlardır. Bu zorunlu iniş sırasında hiçbir vatandaşımızın kılına bile zarar vermemişler, ancak helikopterin çarpma sonucu yakıt deposunun infilak etmesi ile diğer üç personelimizle birlikte şehit olmuşlardır.” diyerek, olay anında orada bulunan Antalya halkının da polisleri kurtarmak için canla başla çalıştığını söyledi.

Törende, şehitlerin tabutlarına, aileleri ve meslektaşları tarafından karanfiller atılırken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Vali Yüksel ve hayatlarını kaybeden polislerin meslektaşları, aileleri teselli etmeye çalışarak başsağlığı diledi. Yapılan konuşmaların ardından polislerin naaşları, emniyet müdürlüğü binasında bekletilen araçlara konularak memleketlerine gönderilmek üzere yola çıkarıldı.

Törenden sonra Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, taziyeleri kabul etti. Arslan, içinin yandığını söyledi. Dünkü meydana gelen helikopter kazasına, savcılığın el koyduğu, kaza nedenine ilişkin inceleme ve araştırmaların devam ettiği belirtildi.

ŞEHİT POLİSLERİN ÖZGEÇMİŞLERİ

Ramazan Can: Muhabere Elektrik Şube Müdür Vekili. 1970 Kütahya doğumlu. 1993 yılında Polis Akademisi’nden komiser yardımcısı olarak mezun oldu. Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başladı. 1997-2001 yılında Batman’da görev yaptı. 2001-2003 Afyonkarahisar’da, 2003’te Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. İki takdirname 4 maaş taltifi ile ödüllendirildi. Evli ve bir çocuk babası.

Hakan Kaya: Ankara’dan geçici görevle 1 Temmuz’da Antalya’ya geldi. 1971’de Balıkesir’de doğdu. 1993 yılında Polis Akademisi’nden mezun oldu. Eskişehir Emniyet Müdürlüğünde göreve başladı. 1997 -98 Kars’ta görev yaptı. 1998 tarihinde Ankara’da Havacılık Daire Başkanlığı’na atandı. Geçici görevle 1 Temmuz’da Antalya’ya geldi. İkinci uçuşunu dün gerçekleştirirken şehit düştü. 2 maaş taltifi ile ödüllendirildi.

Kudret Çalık: 1976 yılında Denizli’nin Çivril ilçesinde doğdu. 1998 yılında Polis Akademisi’nden komiser yardımcısı olarak mezun oldu. Karaman Emniyet Müdürlüğü’nde ilk göreve başladı. 2001’de Havacılık Daire Başkanlığı’na atandı. 1 Temmuz’da geçici görevle Antalya’ya atandı. İkinci uçuşunda şehit düştü. İki adet takdirname ile ödüllendirildi. Evli ve bir çocuk babası.

Adem Vurucu: 1965 yılında Kayseri’nin Yahyalar ilçesinde doğdu. 1989 yılında Balıkesir Polis Okulu’ndan mezun oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde göreve başladı. 1994-1999 yıllıra ıarasında Malatya’da görev yaptı. Komiser yardımcısı olarak terfien 1999 yılında Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı 11 maaş ve 2 takdirname ile öddüllendirildi. Evli ve 2 çocuk babası.

Osman Karadağ: 1972’de Isparta’da doğdu. 1994 yılında Adana Polis Okulu’ndan mezun oldu. Muğla’da göreve başladı. 1997-2002 yılları arasında Şanlıurfa’da görev yaptı. 2002 de Antalya’ya tayin oldu. Verdiği hizmetlerden dolayı 4 takdirname ve 4 maaş taltifi ile ödüllendirildi. Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görev yapıyordu. Evli ve iki çocuk babası.