‘Ölüyorumartık acı çekmeyeceğim’

5 yıl önce ilik kanserine yakalanan ve acı çekmeye artık dayanamayan doktor ötanazinin yasal olduğu İsviçre’ye giderek zehirli kokteyl içip son nefesini verdi.

Bundan 2 yıl önce yakalandığı ilik kanseri nedeniyle her gün acılar içinde kıvranan, son 3 aydır ise artık buna dayanamayacak hale gelen 79 yaşındaki Avustralyalı doktor John Elliott, hayatını cehenneme çeviren bu ağrılardan kurtulmak için kendi isteğiyle tıbbi yollardan öldürülmeyi, yani “ötanazi”yi seçti. Avustralya kanunlarında yasak olan ötanaziyle son nefesini verebilmek için son gücünü toplayarak, “dünyanın diğer ucundaki” İsviçre’ye gitti. 34 yıllık eşi Angelika, bir an olsun yanından ayrılmadığı kocasına bu son yolculuğunda da eşlik etti. Kendisine verilen zehirli karışımı içtikten sonra 15 dakika içinde hayata veda eden adam, “Sonunda özgürüm” diyerek can verdi.

Konyak içip ölümü bekledi
Kocasının “ötanazi hakkını” kullanmasına onay veren Angelika ve John Elliott, Zürih’e geldiklerinde önce bir otele yerleşti. Ötanazinin serbest olduğu İsviçre’de faaliyet gösteren ve “onurlu ölüm” hakkını savunan Dignitas adlı örgütün “ölüm kliniği” de bu kentteydi. Saat 08.30’da Elliot son bir gayretle oteldeki yatağından kalktı ve eşiyle birlikte, son nefesini vereceği kliniğin yolunu tuttu. Bu 4 katlı soğuk binanın girişinde bir “ölüm uzmanı” çifti karşıladı. Çok kararlı bir şekilde ölüme kendini hazırlayan Elliott’a önce kusmayı önleyici bir ilaç içirildi. Böylece zehiri içtiğinde kusup hayata dönemeyecekti. İlacın etkisini göstermesi için 30 dakika beklemeleri gerekiyordu. Bu sırada Elliot ve eşi konyak içip son sohbetlerini etti. Bu sırada bütün süreç, yasal zorunluluktan ötürü kameraya alındı.

“Elini çabuk tut, hemen ölmeliyim”
Sıra ölüm kokteylini içmeye gelmişti. Hastanedeki uzman kamera önünde Elliott’a, “Bunu içtiğin zaman öleceğini biliyorsun. İçmekte kararlı mısın?” diye sordu. Elliot da “Elini çabuk tut. Bir an önce göçüp gitmek istiyorum” dedi ve içti. Avustralya’da ötanazi hakkının yasallaşmasını da savunan Elliott, ilacı içtikten sonra 15 dakika içinde “derin bir uykuya dalan insan gibi” başını öne düşürdü ve can verdi. Karısıyla son defa sıkı sıkı kucaklaşıp veda eden adamın o geri dönüşü olmayan yola girdikten sonraki son sözleri “Artık özgürüm…” oldu.

“Eşimin görmesine dayanamam”
Haber özel olarak Sydney Morning Herald gazetesinde yayımlandı. Gazete, John Elliott’un ölmeden önce yazdığı açıklamayı ve son görüntülerini okurlarıyla paylaştı. Elliott son mesajında şunları söyledi: “İlik kanseri yüzünden ölüyorum. Onurlu ve kontrollü bir ölüm için dünyanın bir ucundaki Zürih’e geldim. Hastalığımın ilerleyişi, acılar içinde öleceğimi gösteriyor. Eşimin beni bu halde görmesine dayanamam. Zaten yıllardır ona çok fazla yük oldum. Başım dik bir şekilde bu dünyadan gitmek istiyorum. Bu olayı size anlatıyorum çünkü politikacılarımızın, yaşarken olduğu gibi ölürken de onurlu bir yol izlememiz gerektiğini anlamasını istiyorum…”