‘Ölüyü bıraktık diriyi bıraktık çocuklarımızın kaldığı yurtlara kadar girdik’

CHP'ye katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Artık uzun süren bir iktidar, bir yorgunluk var, enerji düşüklüğü var.

CHP’ye katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, “Artık uzun süren bir iktidar, bir yorgunluk var, enerji düşüklüğü var. Enerji düşüklüğü olduğu için ölüyü bıraktık, diriyi bıraktık, çocuklarımızın kaldığı yurtlara kadar girdik Allah’a şükür.” dedi. İzmit’te partililerine seslenerek, “Çalmadığınız kapı, sıkmadığınız el kalmayacak. Tercih şudur ya tozda dumanda kalırsınız ya da tozu dumana katarsınız.” ifadelerini kullandı.

    Ankara’da bugün düzenlenen törenle CHP’ye katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul’a dönüşünde Kocaeli İzmit’e uğradı. Sarıgül, konvoy eşliğinde bugün saat 16.30 sıralarında İzmit’e geldi. Anıtpark Meydanı’nda karşılanan Mustafa Sarıgül, otobüsün kapısının camından kendisine sevgi gösterilerinde bulunanlarla tokalaştı. Sarıgül’ün bulunduğu otobüs daha sonra CHP İzmit İlçe Başkanlığı binası önüne geldi. Eski CHP Milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve İzmit Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Sefa Sirmen de burada Sarıgül ile otobüsün üzerine çıktı.

    Sarıgül, otobüsün üzerinden yaptığı konuşmada, yaklaşan yerel seçimlerde bütün siyasi parti adaylarına başarılar dileğini söyledi. Sarıgül, şöyle devam etti: “İstiyorum ki bu yerel seçimler Hak’tan yana olsun, hukuktan yana olsun, adalet duygusundan yana olsun. Ama bu yerel seçimlerde sandıkta demokrasi kazansın.” Sarıgül, Kocaeli’nin kendisi için farklı bir yer olduğunu belirterek, “Yıl 1976, bundan 40 sene öncesini konuşuyorum. Sefa Sirmen Kocaeli’nde gençlik kolları başkanıydı. Mustafa Sarıgül, Şişli’nin gençlik kolları başkanıydı. Burada şu demek istiyorum kardeşlerim, ‘Burada ne konuşacaksan, hiçbir zaman ne camdan konuşacağım ne de yandan konuşacağım candan konuşacağım.’ Şuan da ayağımın ilk tozuyla niye Kocaeli’deyim, niye Sefa Sirmen’in yanındayım. Bakın bir şey söyleyeyim, Sarıgül bilmediği tanımadığı, yıllardan beri yarenlik yapmadığı birini kolay kolay anlatmaz. Ve Sarıgül siyaset için de o meydanlara gitmez. Bugün buradaysam bilesiniz ki Sefa Sirmen bir göreve geldiği zaman toprağından ayrılmayan, bayrağından ayrılmayan ‘Bismillah’ diyerek inançlarımıza saygı göstererek, herkesle beraber olur. Ama bir şey söylüyorum. Sefa Sirmen’in de Mustafa Sarıgül’de Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kollarına armağanıdır. Ama bilesiniz ki Sefa Sirmen Başkanım da Mustafa Sarıgül kardeşiniz de bizler önce onlarının sonra yurttaşlarımızın bize vermiş olduğu yetkiyle göreve geldiğimiz zaman ötekimiz olmaz. Bize gelen vatandaşa bize oy verdin mi, oy vermedin mi, hangi partiye mensupsun diye sormayız. Size nasıl yardımcı olabiliriz diye sorarız.”

    “BİZİM GÖREVİMİZ PALALI GENÇLERİ DE İKNA ETMEK”

    Sarıgül, herkesi kucaklamak için Kocaeli’nde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Kocaeli’nde AK Parti’ye oy veren kardeşlerimizi, MHP’ye oy veren kardeşlerimizi, Demokratik Sol Parti’ye oy veren kardeşlerimizi, Anavatan Partisi’ne oy veren kardeşlerimizi, Doğru Yol Partisi’ne oy veren kardeşlerimizi, herkesi kucaklamak için buradayız. Şunu bilmenizi özellikle arzu ediyorum. Başkaları diyor ki yüzde 50 benim gerisi ne yaparsa yapsın, başkaları diyor ki ya yüzde 50 de sokağa çıkarsa ne yaparız. O sokağa çıkarsa Allah korusun palalı gençler sokağa çıkar. O palalı gençler sokağa çıkarsa Türkiye’de sıkıntı olur. Türkiye’de problem olur. Ama bizim görevimiz o palalı gençide ikna etmek o palalı gençide kazanmak. Şimdi Kocaeli’nde ve İstanbul’da Sefa Sirmen başkanımla Allah’ın huzurunda sizlere söz veriyoruz. İstanbul’da da Kocaeli’nde de yurttaşlarımızın hangi siyasi partiye mensup olursa olsun. Hangi siyasi partiye oy vermiş olursa olsun. Sizlerin huzurunda söz veriyoruz ayrımcılık yapmayacağız. Hangi kökenden hangi mezhepten hangi hangi inançtan olursa olsun şunu söyleyeceğiz. Bu önemli aydayız Muharrem ayındayız. Allah’ın tutmuş olduğumuz oruçları en yüce katında makbul eylesin. Eden biliyor musunuz Rabbim bize o kadar güzellikleri bahşetmiş ki Rabbimin bize bahşettiği inançlarımız insan dünyamız her şeyin üstündedir. Bakın mübarek ramazan ayında çok güzel iftar sofraları kurduk. Bir evde iftar sofrası varsa bir evde o gün evde iftara misafir davet edilmişse evde şenlik vardır bayram vardır. Akşam ezan okunduğu zaman iftarımızı açtığımızı zaman Rabbimizin bize verdiği o nimetlerinin güzelliklerini hep birlikte yaşarız. İşte bu ayda analarımızın bacılarımızın evlerimizde yapmış olduğumuz o güzel aşureye bakalım o aşurenin içinde kaç çeşit nimet vardır. O aşure işte Türkiye’nin mozaiği ama o aşureyi yaparken aynı zamanda analarımız babalarımız bacılarımız kardeşlerimiz o aşureye sevgimizi katıyorsunuz. Yüreğinizdeki güzelliği katıyorsunuz. O nedenle ben bu meydanda diyorum ki ramazanda bizim muharrem de bizim.”

    “BÜTÜN KOMŞULARIMIZLA PROBLEMLİYİZ”

    Sarıgül, bu seçimlerin Türkiye’ni demokratik dünyayla buluşması olacağını dile getirerek şunları kaydetti: “Bu seçimlere baktığımız zaman bütün komşularımızla problemli vaziyetteyiz. Hiçbir komşumuzla birlikteliğimiz kalmadı. Bütün sınırlarımızdaki komşularımızla kavgalıyız. Bu seçim bu sandıklar, bu seçimde vereceğiniz her oyu adalet için kullanın, her oyu hukuk için kullanın, her oyu ötekisi olmayan bir Türkiye için ‘Bismillah’ diyerek kullanın kardeşlerim. Şimdi analarımıza bacılarımıza kardeşlerimize sormak istiyorum sevgili analarımız, sevgili bacılarımız, sevgili kardeşlerimiz, sizler önce çocuklarınız sonra torunlarınız yıllarca beşiklerini salladınız şimdi bismillah diyerek Kocaeli’yi sallamaya hazır mısınız? Hiç merak etmeyin kardeşlerim ama sizlerden ricam şu AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımız yeni bir yer arıyor. Artık uzun süren bir iktidar bir yorgunluk var,enerji düşüklüğü var. Enerji düşüklüğü olduğu için ölüyü bıraktık diriyi bıraktık çocuklarımızın kaldığı yurtlara kadar girdik Allah’a şükür. Bakın bir şey söyleyeceğim bir iktidar 15 yıl uzundur. 15 yılda iktidar yoruluyor heyecanı kalmıyor ve gitme vakti geldiği zamanda heyecanlanıyor ona bağıyorlar, ona çağırıyorlar ve Türkiye’yi sıkıntıya sokuyorlar. En önemli tehlike yanımızda geçerken seyirci olarak kalamayız. Sizden ricam şu, Kocaeli’nde İstanbul’da Türkiye’nin her noktasında bir kardeşimden ricam AK Parti’ye oy veren 4 kişiyi ikna edeceksiniz. Onlarla konuşacaksınız. Onlara olayı anlatacaksınız. AK Parti’ye oy veren kardeşlerim bize oy vermeye hazır ama onlara kızarsanız onlara bağırsanız oyu siz verdiniz başımıza bunları çıkardınız bak bir simit çay derken ne hallere düştük derseniz onlar bizden uzaklaşır. İkna edeceksiniz çalmadığınız kapı sıkmadığınız el kalmayacak, tercih şudur ya tozda dumanda kalırsınız ya da tozu dumana katarsınız. Tozu dumana katacaksınız. Yaşam tercihlerle doludur o tercihde ya sıradan ya sürüdün biri olursunuz yada bayrağı burca dikerseniz.”

    Sarıgül, konuşmasının ardından İstanbul’a hareket etti.