Ömerli’deki imar yolsuzluğu Başbakan’a havale

Ömerli Belediye Başkanı Erdal Yılmaz, imar yolsuzluğu soruşturmalarından kamuoyunda ‘Rahşan affı' olarak bilinen ‘4616 sayılı Şartla Salıverme Yasası' ve zamanaşımı süreleri sayesinde kurtuldu.

Ancak TBMM’ye ulaşan yeni belgeler, eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın kuzeni olan ANAP’lı Belediye Başkanı Yılmaz’ın, sahte imar planına dayanarak bölgedeki villa kentlere ruhsat vermeye devam ettiği iddialarını güçlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili hazırladığı rapor da bu yönde oldu. Gelişmeler üzerine Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu Başkanı Dr. Azmi Ateş ve AK Parti Grup Başkan Vekili İrfan Gündüz, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bir yazı göndererek kurumlararası bir heyetle iddiaların derinlemesine araştırılmasını istedi.

Gündüz, daha önce Ömerli’de tespit edilen imar usulsüzlüklerinin af, zamanaşımı ve sümenaltılarla cezasız kaldığını açıkladı. Beldedeki kanunsuz yapılaşmanın sürdüğüne dikkati çeken Gündüz, usulsüzlükleri tekrar gündeme getirmek için Başbakanlık Teftiş Kurulu’na başvurduklarını anlattı. İstanbul’un Anadolu yakasında çok sayıda villa kentin bulunduğu Ömerli’deki milyarlarca dolarlık imar usulsüzlükleriyle ilgili şikayetler, 2003’te TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na ulaştırılmıştı. Zaman, beldede yaptığı araştırmacı gazetecilik sonucu 3 Eylül 2003’te ‘2B arazili Ömerli’de 2 milyar dolarlık yolsuzluk iddiası’ başlıklı haberle gelişmeleri duyurmuştu. İncelemeler sonucunda beldede imar usulsüzlükleri tespit eden yolsuzluk komisyonu, Çevre ve Orman, Bayındırlık, Maliye ve İçişleri bakanlıklarından inceleme raporu istemiş, fakat herhangi bir sonuca ulaşılamamıştı. Buna rağmen yolsuzluk komisyonu üyesi İstanbul milletvekilleri Azmi Ateş ve Gündüz’e beldedeki imar usulsüzlüklerinin sürdüğüne dair belgeler gelmeye devam etti. Belgeler, Ömerli’deki 1/50 bin ölçekli imar planının Danıştay’ca iptal edilmesine rağmen çok sayıda inşaat ruhsatı verildiğini gösteriyordu. Bunun üzerine Ateş ve Gündüz, 2 Mart 2006’da Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan beldede ayrıntılı inceleme yapılmasını istediler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 26 Ekim 2005’te bir araştırma raporu hazırladı. İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’ne gönderilen raporda; geçerliliği olmayan 1/50 binlik plana göre birçok yapı ruhsatı verildiği vurgulanıyor. Ömerli Belediyesi avukatı Vural Ergül ise verilen tüm yapı ruhsatlarının Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’nce hazırlanan ve İl İdare Kurulu’nca onanmış mevzi imar planlarına dayalı olduğunu savunuyor.